Chcesz nagrywać policjanta podczas kontroli? Musisz pamiętać o tych dwóch kwestiach!

Chcesz nagrywać policjanta podczas kontroli? Musisz pamiętać o tych dwóch kwestiach!

tarfyikator mandatow policja

Podaj dalej

Kierowco, policja zatrzymała Cię do kontroli? Myślisz o tym, aby nagrać interwencję funkcjonariuszy? Nie ma żadnego problemu – masz przecież takie prawo. Pamiętaj jednak o pewnych czynnikach, które muszą zostać zachowane podczas nagrywania funkcjonariuszy. W przeciwnym razie możesz narazić się na spore problemy – funkcjonariusze mogą nawet skierować przeciwko Tobie sprawę do sądu.

Chcesz nagrywać policjantów podczas kontroli? Nie ma najmniejszego problemu! Pamiętaj tylko o tym

Alkomaty policyjne pokazują błędne wyniki
fot. Lubuska Policja

Policjanci bardzo często są nagrywani przez obywateli podczas legitymowania na ulicy oraz w trakcie prowadzenia przez nich kontroli drogowych. W prawie nie ma żadnego zapisu, który zabraniałby osobom takich działań. Jeśli uważamy, że policjant narusza nasze prawa, to możemy wyjąć telefon i zacząć go nagrywać. Nie musicie o tym informować policjantów, jest to wasze prawo. Nagranie nie powinno jednak w żadnym aspekcie zaburzać formalnej części kontroli. Musicie stosować się do poleceń wydawanych przez policjantów.

Jeśli myślicie później o opublikowaniu nagrania wideo z interwencją funkcjonariuszy, to możecie to bez problemu zrobić. Gorzej, jeśli nie chcecie, aby film był podstawą do złożenia skargi lub dowodem w sprawie. Nie możecie sobie tak po prostu wrzucać w takich przypadkach nagrań do internetu. Każdy bowiem ma prawo do ochrony swojej prywatności. Nie możecie publikować wizerunku policjantów w takich sytuacjach.

Nagrywanie policjantów to powszechna praktyka. Lepiej mieć dowód na nagraniu, jak chcesz się z nimi sądzić!

Nagranie na swoje media społecznościowe oraz na popularny serwis YouTube można bez problemu wrzucić, kiedy funkcjonariusz wyrazi zgodę na opublikowanie swojego wizerunku. O to oczywiście może być trudno, znając ich metody działania. Oprócz tego takie działanie możliwe jest w sytuacji, kiedy twarz policjanta na nagraniu zostanie rzez was zamazana, a jego głos będzie zniekształcony. Wówczas nie musicie obawiać się o żadne konsekwencje.

Przeczytaj również