Ceny paliw cały czas idą do góry. Jak ograniczyć spalanie i zaoszczędzić na benzynie? [PORADNIK]

Ceny paliw cały czas idą do góry. Jak ograniczyć spalanie i zaoszczędzić na benzynie? [PORADNIK]

benzyna diesel paliwo

Podaj dalej

Benzyna cały czas idzie do góry, dlatego też kierowcy szukają praktycznie wszędzie sposobów na to, aby nieco zaoszczędzić w tych trudnych czasach. Jak jednak to zrobić? Wystarczy przede wszystkim przerzucić się na ecodriving, co dla większości kierowców jest jednak bardzo trudnym zadaniem. My postaramy wam przedstawić się jednak kilka prostych sztuczek na ograniczenie spalania paliwa w waszych samochodach. Życzymy miłej lektury!

Ceny paliw cały czas idą do góry. Jak trochę zaoszczędzić w tych trudnych dla wszystkich czasach?

benzyna diesel paliwo
fot. freepik.pl

Ceny paliw cały czas oscylują w okolicach kwoty 8 zł za litr. A wiele wskazuje na to, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę będzie tylko gorzej w tym aspekcie. Jak zatem zaoszczędzić w tych trudnych czasach? Przede wszystkim należy zacząć od zmiany swoich nawyków, które powodują wysokie spalanie. Brzmi to banalnie prosto, ale uwierzcie nam – wielu kierowców już próbowało przerzucić się na ekonomiczny tryb jazdy, a po czasie z tego rezygnowało, ponieważ oznaczało to dla nich zbyt wiele wyrzeczeń. O czym konkretnie mówimy?

Każdy litr, który uda wam się zaoszczędzić na trasie będzie już sporą oszczędnością. Wydawać się wam pewnie może, że co to takiego jeden litr paliwa. A warto pamiętać, że litr zaoszczędzony na 100 kilometrów to prawie 90 km więcej pokonanych km na jednym tankowaniu! Dlatego też lepiej posłuchajcie się nas i zastosujcie te proste zasady ecodrivingu, które pozwolą wam zaoszczędzić. Jedną z prostszych czynności, która może doprowadzić do mniejszego spalania jest hamowanie silnika. Dlaczego? Przede wszystkim warto pamiętać, że przy hamowaniu silnikiem nasze spalanie spada praktycznie do zera. Dzięki temu nie dość, że zaoszczędzicie sporo paliwa, to na dodatek nie narazicie na zbyt wielki wysiłek elementów ciernych waszych układów hamulcowych.

Uważaj na obroty silnika i sprawdzaj ciśnienie w kołach

Bezpłatne paliwo dla uchodźców
fot. freepik.com – plusonevector

Ponadto warto, abyście zwracali uwagę na obroty silnika podczas jazdy. Zmiana regularnych biegów to podstawa, ponieważ, jeśli będziecie jeździć na zbyt wysokich lub zbyt niskich obrotach, tylko i wyłącznie zwiększacie spalanie. Pamiętajcie, że prawidłowa wartość obrotów na minutę to około 2000-2200. Konieczne jest też regularne kontrolowanie poziomu ciśnienia w oponach. Jeśli wasze koła nie będą odpowiednio napompowane, to także narazicie się na zbyt duże spalanie. Sami widzicie, że nie jest to specjalnie trudne – kilka prostych czynności i od razu zauważycie pierwsze oszczędności, jeśli chodzi o spalanie. Dajcie znać, jakie wy macie sposoby na oszczędzanie paliwa!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News