Badanie techniczne auta - czy nowe przepisy już obowiązują? Oto lista najważniejszych zmian!

Badanie techniczne auta - czy nowe przepisy już obowiązują? Oto lista najważniejszych zmian!

Badanie techniczne auta – czy nowe przepisy już obowiązują? Oto lista najważniejszych zmian!

Podaj dalej

Już na 9 stycznia 2023 roku ustalona została data wejścia w życie nowych przepisów, dotyczących badań technicznych samochodów w naszym kraju. Jakie regulacje zostały wprowadzone i na co muszą uważać kierowcy od wczoraj? Tego dowiecie się z naszego artykułu, gdzie znajdziecie wszelkie potrzebne informacje w tym temacie.

Badanie techniczne auta – czy nowe przepisy już obowiązują? Na co muszą uważać kierowcy?

przegląd techniczny

Regulacje miały wejść w życie 9 stycznia 2023 roku, jednak zmiany nie zaczęły obowiązywać od tego terminu i jak na razie nie wiadomo do końca od kiedy zaczną obowiązywać. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, bowiem już w przeszłości termin wprowadzenia zmian był przesuwany. Jakie jednak zmiany są w planach i na co muszą przygotować się kierowcy w najbliższym czasie? Już tłumaczymy.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jeśli kierowca w Polsce spóźni się z przeglądem o 30 dni, będzie musiał zapłacić dwukrotność stawki za przegląd. Jeśli pojawimy się w stacji kontroli na trzydzieści dni przed terminem, data kolejnego badania zostanie na równy rok od dnia, w którym miałaby wygasnąć ważność badań.

Kierowcy muszą być czujni, bo lista zmian jest dosyć długa

przegląd techniczny badanie techniczne zmiana przepisów zmiany zdjęcie
fot. freepik.com

Podczas przeglądu pojazdu diagności będą wykonywali także zdjęcia kontrolowanego pojazdu. Komplet zdjęć może być później dowodem, czy dane auto zostało poddane kontroli technicznej. Jak natomiast wygląda sprawa ze stawkami za przegląd, które nie zmieniły się od 2004 roku? Badanie techniczne aktualnie kosztuje 99 złotych. W przypadku aut z LPG kosztuje to 162 zł. Teraz czekamy na nowe opłaty, o które diagności wnioskowali, jednak ich kwota jak na razie nie została jeszcze ujawniona.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News