Badania techniczne aut nie będą droższe?! Znamy decyzję w tym temacie!

Badania techniczne aut nie będą droższe?! Znamy decyzję w tym temacie!

mandat badanie techniczne

Podaj dalej

System zmiany opłat za badanie techniczne samochodu jest od dłuższego czasu przerabiany na różne sposoby. Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił po raz kolejny podjąć interwencję w tym temacie w Ministerstwie Infrastruktury. Okazuje się, że cały projekt jest mocno zagrożony, bowiem może nie zostać uchwalony przed końcem aktualnej kadencji Parlamentu. Co to pokrótce oznacza? Czego możemy się spodziewać? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule.

Badania techniczne nadal będą tanie jak dotychczas? Problemy z przeforsowaniem ustawy

przegląd techniczny badanie techniczne zmiany zmiana przepisów przepisy zdjęcia
fot. freepik.com

Opłaty za badania techniczne są na takim samym poziomie od 18 lat, co powoduje sporą złość i frustrację u diagnostów, którzy obawiają się o bankructwo. Pojawił się projekt zmiany dotyczący działania Stacji Kontroli Pojazdów, jednak biuro RPO informuje, że projekt może nie zostać uchwalony przed wyborami parlamentarnymi, a to spowodowałoby, że nowe władze musiałyby ponownie zająć się tym tematem. W związku z tym zespół RPO zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o zajęcia stanowiska ws. zaniechania podwyżek opłat za badania techniczne.

— Wiadomo, że gwałtownie rosną koszty prowadzenia firm. Wszyscy odczuwamy nieznany od lat poziom inflacji, firmy podnoszą ceny towarów i usług. Stacje Kontroli Pojazdów nie mogą tego zrobić, bo choć są to prywatne biznesy, to jednak działają w państwowej strefie i są od państwa zależne — czytamy w artykule Macieja Brzezińskiego, zacytowanego przez AutoŚwiat. Przypomnijmy, że w 2023 roku aktualne ceny badania technicznego to 99 złotych, a w przypadku posiadania samochodu z instalacją LPG koszt wynosi 161 złotych, niezmiennie od 18 lat.

Diagności jeszcze trochę poczekają na zmianę stawek za przeglądy techniczne…

przegląd techniczny badanie koszt cena
fot. pixabay

9 lutego RPO zwróciło się do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o zajęcie stanowiska ws. podwyżki opłat. Póki co jednak żadna decyzja w tej materii nie zapadła, co może oznaczać, że nie uda się przeforsować tego pomysłu przed wyborami. A diagności jak narzekali na stawki i problemy z płynnością finansową, tak nadal będą musieli czekać na zmiany w przepisach…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News