Separatyści paraliżują Katalonię. Runda WRC i piłkarskie El Clasico zagrożone

Separatyści paraliżują Katalonię. Runda WRC i piłkarskie El Clasico zagrożone

28 interakcji
altercados-1571256253474

Podaj dalej

Zwołany na sobotę, 26 października w Barcelonie duży wiec polityczny zwolenników niepodległości Katalonii może przyczynić się do odwołania największych widowisk sportowych w tamtym rejonie Hiszpanii. Od kilku dni na ulicach nie brakuje brutalnych zamieszek.

W ostatni weekend października kibice mogą nie zobaczyć piłkarskiego pojedynku FC Barcelony z Realem Madryt na stadionie Camp Nou oraz emocjonować się hiszpańską rundą Rajdowych Mistrzostw Świata, Rajdem Katalonii. O ile mecz piłkarski może zostać bez problemów przeniesiony (proponowana data to 18 grudnia), to nie ma takiej możliwości w przypadku rajdu, który może zdecydować o tym kto zostanie mistrzem WRC. Obawy podsycił renomowany hiszpański dziennikarz, Pipo Lopez (As).

Ott Tanak i Martin Jarveoja z fabrycznego zespołu Toyoty w Hiszpanii mogliby zagwarantować sobie pierwszy w historii estońskiego sportu tytuł rajdowych mistrzów świata.Przesunięcie 55. Rajdu Katalonii nie wchodzi w grę, ponieważ w dniach 14-17 listopada zaplanowano finałową rundę WRC, Rajd Australii wraz z galą zakończenia sezonu. Zmiana terminu choćby o tydzień uniemożliwiłaby fracht morski z ekwipunkiem zespołów na antypody, który musi się tam znaleźć najpóźniej 11 listopada. Organizatorzy robią co w ich mocy, aby nie doprowadzić do odwołania imprezy. Na dziś zaplanowano oficjalną prezentację rajdu, podczas której możemy poznać perspektywy na rozegranie imprezy z bazą w Salou.

W poniedziałek separatyści zablokowali lotnisko El Prat. 65-letni mężczyzna, który nie mógł go opuścić zmarł na zawał.

Kryzys w Katalonii wywołał w ostatni poniedziałek wyrok hiszpańskiego Sądu Najwyższego, skazujący dziewięciu katalońskich separatystów na kary od 9 do 13 lat więzienia za działalność w związku z nielegalnym referendum ws. niepodległości Katalonii w 2017 r. Od tamtej pory atmosfera na ulicach wzrasta. Wczoraj w samej Barcelonie na ulicę wyszło 22 tys. ludzi. Doszło do ostrych starć z policją. W ruch poszły m.in. koktajle Mołotowa, pojemniki z kwasem solnym. Protesty odbył się też w Geronie, Sabadell i w Leridzie.

Aktualizacja

Podczas konferencji prasowej, organizatorzy Rajdu Katalonii zapewnili, że protesty separatystów nie powinny zagrozić rozegraniu rajdu. Więcej tutaj.

Dyrektor Rajdu Katalonii: Protesty nie powinny budzić obaw co do przeprowadzenia rundy WRC

Pilot czołowego kierowcy WRC stał tuż obok pałowanego separatysty. Czy Rajd Katalonii na pewno bezpieczny?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News