Ruszyły zgłoszenia na Rajd Dakar. Maraton tylko w Peru

Dziś otwarto listę zgłoszeń do Rajdu Dakar 2019. Po dłuższym niż zwykle oczekiwaniu na ogłoszenie trasy, w końcu ogłoszono, że zawody zostaną przeprowadzone w dniach 6-17 stycznia wyłącznie na terenie Peru.

Ruszyły zgłoszenia na Rajd Dakar. Maraton tylko w Peru
Podaj dalej

41. edycja maratonu rozpocznie i zakończy się w stolicy tego kraju, Limie. Większość odcinków specjalnych zostanie wytyczona po terenach pustynnych południowoamerykańskiego kraju. Dakar Rally 2019 będzie podzielony na 10 etapów z jednym dniem przerwy. Zapętlona trasa będzie wiodła m.in. przez regiony Ica i Arequipa.  Dyrektor rajdu zapowiada, że każdy etap będzie trudniejszy od poprzedniego.

Trasa przyszłorocznego Dakaru okazała się sporym zaskoczeniem, przyjętym przez niektórych krytycznie. Koncepcji broni jednak rekordzista imprezy (13 zwycięstw) Stéphane Peterhansel. – Peru oferuje fantastyczne miejsca dla rajdu terenowego – powiedział Francuz magazynowi „Corsa”. – Przypomina mi to mauretańską pustynię, którą pokonywaliśmy, gdy Dakar był jeszcze rozgrywany w Afryce – dodał.

Po raz pierwszy będzie także możliwość powrotu do rajdu, jeżeli kierowca lub załoga odpadną przed dniem przerwy (coś na wzór Rally2 w WRC – przyp. red.). Uczestnicy powracający do zmagań będą już jednak klasyfikowani odrębnie, aby nie zakłócić głównej rywalizacji. Z tej możliwości będą mogli skorzystać tylko zawodnicy startujący samochodami, ciężarówkami lub UTV.

 

Przeczytaj również