Rosną kary dla kierowców. Nieuważni zapłacą teraz nawet 5200 zł

Rosną kary dla kierowców. Nieuważni zapłacą teraz nawet 5200 zł

Rosną kary dla kierowców. Nieuważni zapłacą teraz nawet 5200 zł

Podaj dalej

Wraz z początkiem nowego roku zmieniają się niektóre przepisy dotyczące ubezpieczenia OC. Od teraz za jego brak właściciel samochodu zapłaci nawet 5200 zł! Do tej pory kara ta wynosiła do 4500 zł.

Zgodnie z polskimi przepisami prawa, każdy samochód poruszający się po drodze musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Złamanie tego przepisu równoznaczne jest z karą. Ta zmienia się w każdym roku kalendarzowym. Tym razem będzie o 700 zł wyższa, niż w ubiegłym roku.

W 2020 roku kara za brak ważnej polisy OC wyniesie maksymalnie 5200 zł. Oczywiście wysokość tej kary będzie uzależniona od różnych czynników. Np. jeśli spóźnimy się do trzech dni, kara wyniesie 20%, do czternastu – 50%.

Na tym wydatki nie muszą się wcale zakończyć. Jeśli nieubezpieczony samochód będzie brał udział w wypadku, automatycznie dla właściciela oznacza to bardzo duże wydatki. W takim przypadku właściciel pojazdu i/lub sprawca wypadku musi zwrócić Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu odszkodowanie, które ten wypłaca poszkodowanemu. Średnio jest to 16,5 tysiąca złotych.

Zanim kolejny raz wsiądziecie za kierownicę, warto sprawdzić kiedy kończy się wasza polisa. Dzięki temu możecie zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale też i nerwów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News