Rivian zapowiedział kolejnego elektrycznego SUV-a. Będzie jeszcze tańszy niż R2

Dopiero co pisaliśmy o prezentacji nowego Riviana R2, a firma już zapowiedziała kolejnego, jeszcze bardziej przystępnego cenowo SUV-a o nazwie R3. Ten mały i tani crossover ma pojawić się w 2026 i może być naprawdę atrakcyjnym elektrykiem. Samochód ten wygląda bliźniaczo podobnie do większego R2, jednak będzie przeznaczony dla zupełnie innego klienta. 

10_rivian_r3
Podaj dalej

„Czym jest crossover?”

10_rivian_r3
fot. Rivian

Model R3 jest nieco mniejszy od pierwszego w historii SUV-a Riviana, ale jest także sporo lżejszy. Dyrektor generalny firmy twierdzi, że R3 ma rozstaw osi o 13 cm mniejszy od większego R2. O prezentacji większego modelu możecie przeczytać TUTAJ. Obydwa modele będą korzystały z tej samej platformy, a mniejszy SUV będzie dostępny z jedno-, dwu- i trzysilnikowymi układami napędowymi. 

RJ Scaringe, dyrektor generalny Riviana, powiedział: – Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, co to nam daje. Wykraczamy poza to, co widzieliśmy z modelem R2. Wykorzystujemy ten sam pakiet, tę samą platformę, ale zmniejszamy ją i umieszczamy w naszym podejściu do tematu „Czym jest crossover?”

Mniejszy SUV o nazwie R3 przypomina podniesionego hatchbacka

10_rivian_r3
fot. Rivian

Jednakże, w przeciwieństwie do większości hatchbacków, samochód ma podnoszoną tylną szybę. Ma także przedni bagażnik, jak na samochód elektryczny przystało. Ma także dwa duże schowki podręczne, a więc jeśli chodzi o praktyczność, samochód mimo niewielkich rozmiarów zewnętrznych oferuje naprawdę wiele. 

Dostępna będzie także wersja sportowa o nazwie R3X. To coś w rodzaju małego samochodu rajdowego z trójsilnikowym układem napędowym, większymi kołami i nieco większym prześwitem. 

Rivian nie udostępnił jeszcze zbyt wielu szczegółów dotyczących mniejszego modelu R3. Ale dyrektor generalny firmy potwierdził, że samochód będzie kosztował jeszcze mniej od większego R2. A ten powinien pojawić się na rynku w okolicach 2026 roku i co ważne, będzie dostępny także w Europie. Możemy więc spodziewać się, że mniejszy crossover także pojawi się na Starym Kontynencie. Kiedy dokładnie? Na te informacje będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

10_rivian_r3
fot. Rivian

Ważny dzień dla firmy Rivian 

Rivian zaprezentował dziś model R2, który z pewnością będzie ważniejszy dla przyszłości firmy. To na jego podstawie zostanie zbudowany mniejszy R3, który jednak też może znaleźć sporą grupę fanów. Więcej o modelu R2 możecie przeczytać TUTAJ. 

Przeczytaj również