Rekordziści Rajdowych Mistrzostw Świata

Rekordziści Rajdowych Mistrzostw Świata

Rekordziści Rajdowych Mistrzostw Świata

Podaj dalej

Możliwość obserwowania na żywo rywalizacji najlepszych kierowców rajdowych świata, to dla części kibiców wydarzenie bezcenne. Wycieczka do Monte Carlo, Szwecji czy nawet Australii jest zazwyczaj po prostu życiowym marzeniem. Wielu fanów często posuwa się krok dalej i nawet fantazjuje o możliwości wzięcia udziału w takiej imprezie. I to w charakterze zawodnika.

Oczywiście w 99% przypadków kończy się tylko na sennych marzeniach, jednak kilkuset wybrańcom udało się już spróbować swoich sił w imprezach rangi WRC. Do historii przechodzą jednak głównie zwycięzcy, a według portalu ewrc-results.com takich postaci było jak do tej pory 176. Mowa oczywiście o kierowcach i pilotach, którzy potrafili odnosić sukcesy na arenie Rajdowych Mistrzostw Świata. W materiale „Najbardziej utytułowani w historii” przybliżaliśmy osoby znane z krajowego podwórka. Dzisiaj przyglądniemy się nieco bardziej prestiżowemu zestawieniu.

Wśród 79 sklasyfikowanych kierowców, którzy w swojej karierze zwyciężali w poszczególnych rundach WRC na czele znajduje się dwójka Francuzów. Nikogo nie powinno dziwić, że na czele listy widnieje nazwisko dziewięciokrotnego triumfatora całego cyklu. Sebastien Loeb, bo oczywiście o nim mowa wskakiwał na najwyższy stopień podium aż 78 razy. Jego przewaga nad kolejnym w zestawieniu Sebastienem Ogierem jest ogromna. Aktualny mistrz zgromadził jak do tej pory na swoim koncie 41 zwycięstw. Pierwszą trójkę z liczbą 30 wygranych imprez kompletuje Fin, Marcus Gronholm. Na dalszych miejsca widnieją nazwiska Calosa Sainza (26), Colina McRae (25), Tommi Makinena (24) oraz Juha Kankkunena (23).

Wśród pilotów sytuacja jest bardzo podobna, bowiem Daniel Elena z ilością 78 triumfów deklasuje konkurencje. Drugi Julien Ingrassia analogicznie do dorobku Ogiera posiada na swoim koncie 41 zwycięstw, natomiast trzeci Timo Rautiainen ma ich 30. Za podium znaleźli się m.in. Luis Moya (24), Nicky Grist (21), Seppo Harjanne (20) oraz Ilkka Kivimaki (19). W całym zestawieniu, podobnie zresztą jak w przypadku klasyfikacji najlepszych kierowców zabrakło miejsca dla reprezentantów Polski. Na pocieszenie warto jednak przypomnieć, że nasi rodacy zwyciężali na poszczególnych odcinkach specjalnych imprez zaliczanych do Rajdowych Mistrzostwa Świata.

A które samochody najczęściej dowoziły zwycięzców do mety? W tej klasyfikacji nie ma tak wyraźnej przewagi jak w dwóch poprzednich. Najbardziej utytułowanym pojazdem, jeżeli można użyć tego określenia, jest Volkswagen Polo R WRC. Załogi podróżujące tym modelem pojawiały się na najwyższym stopniu podium aż 43-krotnie. Na kolejnych trzech pozycjach sklasyfikowano same Citroeny. Mowa kolejno o C4 WRC (36), Xsarze WRC (32) oraz DS3 WRC (26). Blisko czołówki znajduje się jeszcze Peugeot 206 WRC (24). W zestawieniu producentów na czele figuruje wspomniany Citroen (98), który wyprzedza Forda (88) oraz trzecią Lancię (73). Za podium uplasowali się kolejno przedstawiciele Peugeota (48), Subaru (47) oraz Toyoty (45) i Volkswagena (44).

Tagi: WRC

wrc

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News