Rajd Wielkiej Brytanii: Kris Meeke pierwszym liderem rajdu. Petter Solberg kończy dzień na podium

75. Wales Rally GB rozpoczął się od widowiskowego przejazdu przez prolog, OS1 Outlon Park. Ze znakomitej strony pokazali się tam Kris Meeke i Sebastian Marshall, którzy są pierwszymi liderami rajdu. Tuż za nimi znaleźli się Thierry Neuville oraz… Petter Solberg.

Rajd Wielkiej Brytanii: Kris Meeke pierwszym liderem rajdu. Petter Solberg kończy dzień na podium
Podaj dalej

Nazwa odcinka specjalnego mówi nam wszystko – pierwsze starcie Rajdu Wielkiej Brytanii odbyło się na wyścigowym torze Outlon Park niedaleko Liverpoolu. Rywalizacja była rozgrywana już po zmroku, w strugach ulewnego deszczu. Samochody były ustawione już naturalnie na oesy szutrowe, a to przyniosło nam mnóstwo akcji i długich poślizgów.

Na początku na trasie pojawiło się kilku kierowców w autach R5, w tym Petter i Oliver Solbergowie. Syn rajdowego mistrza świata miał ogromne problemy, jego samochód kompletnie zaparował i Oliver niewiele widział. Jego ojciec pokazał z kolei wielką klasę, wykręcając znakomity czas i pokonując większość samochodów WRC.

Pierwsze starcie mają już za sobą także juniorzy. Przypominamy – dla nich to ostatnia runda sezonu i tutaj rozstrzygną się losy tytułu. Na torze Outlon Park najlepszym spośród kierowców Fiest R2T19 obsługiwanych przez polski M-Sport był Dennis Radstrom, który o 2,9 s pokonał drugiego Toma Kristenssona.

W końcu na trasie pojawiły się też samochody WRC, jednak im po części przeszkadzała duża moc silników. Dość powiedzieć, że Pettera Solberga pokonał dopiero Kris Meeke, a w sumie udało się to tylko dwóm kierowcom w autach najwyższej kategorii – Brytyjczykowi, który wygrał oes oraz Thierry’emu Neuville’owi, który do kierowcy Toyoty stracił 2,1 s.

Kiedy do akcji wkroczyli kierowcy WRC 2 Pro, z nieba padało nawet mocniej. Na bardzo trudne warunki natrafili także Kajetan Kajetanowicz i Maciek Szczepaniak. Pomimo tego faktu, Polacy wbili się do pierwszej dziesiątki klasyfikacji generalnej, pokonując m.in. Breena, Tanaka, Suninena, czy Evansa.

Pierwsza dziesiątka po OS1:

Przeczytaj również