Rajd Turcji: Autostrada do zwycięstwa dla Kajetanowicza. Lappi przed Ogierem i Neuvillem

Esapekka Lappi i Janne Ferm zakończyli pierwszy dzień Rajdu Turcji na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Co najważniejsze, w WRC 2 liderami są Kajetan Kajetanowicz i Maciek Szczepaniak, a ich przewaga nad kolejnym duetem wynosi ponad 3 minuty.

Rajd Turcji: Autostrada do zwycięstwa dla Kajetanowicza. Lappi przed Ogierem i Neuvillem
Podaj dalej

Popołudniowa pętla wystartowała od OS5 İçmeler 2. Tam najlepszy był Kris Meeke, nawet pomimo faktu, że obróciło go na jednym z nawrotów. 1,6 s do Brytyjczyka stracił Thierry Neuville, zaś 1,9 s z tyłu był Sebastien Ogier.

W kategoriach towarzyszących najlepszy był Gus Greensmith. Brytyjczyk nieznacznie pokonał drugiego Fabio Andolfiego, dalej uplasowali się Marco Bulacia Wilkinson i Kajetan Kajetanowicz. Kapcia złapał Jan Kopecky. Czech stracił 24 sekundy i powiedział, że te trasy do niczego się już nie nadają i ścigać mogą się na nich wyłącznie auta rodem z Rajdu Dakar.

Prawdziwa zabawa rozkręciła się na OS6 Çetibeli 2. To był istny rollercoaster. Oprócz potwornych warunków, ogromnych kamieni, głazów, dziur i kolein, nad trasą pojawiły się ciemne chmury, z których zaczął padać ulewny deszcz. Najlepiej w tych warunkach poradził sobie Neuville, w różnicy 10 sekund zmieścili się jeszcze Lappi i Ogier. A dalej? Suninen i Sordo blisko 40 sekund straty, Latvala i Mikkelsen ponad 50, Meeke i Tanak ponad minutę i 10 sekund! Istne trzęsienie ziemi!

Również w kategorii RC2 nie brakowało dramatów. W pewnym momencie dotarła do nas wiadomość, że na trasie stoją Bulacia i Solberg. Na szczycie tabeli z wynikami znaleźli się Andolfi i Greensmith, ale prowadzenie w RC2 utrzymał spokojnie jadący Kajetanowicz. Co więcej, jego przewaga w WRC 2 wzrosła z 40 sekund do 3 minut!

Na zakończenie dnia doskonałym czasem popisał się Dani Sordo. Hiszpan pokonał drugiego Latvalę aż o 10,9 s i awansował  na szóstą pozycję, wyprzedzając wszystkie Toyoty. W klasyfikacji generalnej prowadzenie utrzymał Lappi. Jego przewaga nad drugim Ogierem wynosi 17,7 s, zaś trzeci Neuville traci po pierwszym pełnym dniu 18,4 s.

W RC2 odcinkowe zwycięstwo powędrowało do Andolfiego, który o 0,7 s pokonał Greensmitha. Na odcinkowym podium znalazło się również miejsce dla Kajetanowicza. Polak ma w tym momencie przewagę w wysokości 41,5 s nad drugim Kopeckim. Co najważniejsze, w klasie WRC 2 Kajto oddalił się już na ponad 3 minuty od Bulacii Wilkinsona i na 4 i pół od trzeciego Andolfiego.

WRC po OS7:

RC2 po OS7:

Przeczytaj również