Rajd Szwecji: Tanak wyznacza tempo i powiększa swoją przewagę

Ott Tanak i Martin Jarveoja okazali się najlepszymi na start drugiej sobotniej pętli Rajdu Szwecji. Estończycy tym samym powiększyli swoje prowadzenie nad Andreasem Mikkelsenem do ponad 40 sekund.

Druga sobotnia pętla rozpoczęła się od przejazdu przez OS12 Rämmen 2. Podobnie jak wczoraj po południu, droga jest już dosyć zniszczona. Pamiętajmy, że w pierwszej pętli trasę przejechali wszyscy zawodnicy zgłoszeni w WRC oraz ci startujący w Rally Sweden Historic. To sprawiło, że zamiast twardego lodu na większości trasy powychodził już szuter.

Interesującej strategii dopuścił się Citroen. Sebastien Ogier celowo spóźnił się na start oesu i zamiast ruszyć jako drugi, wyjechał dopiero przed swoim zespołowym kolegą, Esapekką Lappim. To miało na celu sprawienie, że Thierry Neuville będzie miał minimalnie gorszą pozycję startową, a Lappi minimalnie lepszą. Panowie są bliskiej walce o pozycję i Ogier w taki sposób chciał pomóc koledze z Citroena i lekko zaszkodzić Neuville’owi.

Co z tego wyszło? Ogier z Belgiem przegrał, ale Lappi wykorzystał wyczyszczoną drogę i pokonał Neuville’a o 5,6 s, co oznacza, że wyprzedził go w klasyfikacji generalnej rajdu. Wyraźnie było widać, że każdy kolejny zawodnik ma lepsze warunki i jedzie szybciej. To sprawiło, że Neuville’a pokonał też Elfyn Evans i Belg spadł na piąte miejsce w generalce.

Najlepszym czasem oesu popisał się Ott Tanak. Lider Toyoty pokonał drugiego Esapekkę Lappiego o 2,1 s i trzeciego Teemu Suninena o 5,0 s. To pozwoliło mu na powiększenie swojej przewagi nad Andresem Mikkelsenem do ponad 40 sekund.