Rajd Niemiec: Całe podium dla Toyoty. Kajetanowicz trzeci w WRC2

Ott Tanak przez całą niedzielę kontrolował swoją przewagę nad resztą stawki i dowiózł do mety bezpieczne prowadzenie, wygrywając tym samym 37. ADAC Rallye Deutschland 2019.

Podium uzupełnili zespołowi koledzy estońskiej załogi – Kris Meeke i Sebastian Marshall oraz Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila. Trzecie miejsce w WRC2 wywalczył Kajetan Kajetanowicz pilotowany przez Macieja Szczepaniaka.

Najlepsze tempo miał dziś bezapelacyjnie Thierry Neuville. Belg wygrał 3 z 4 prób i ostatecznie zajął w rajdzie piąte miejsce ze stratą 11,9 sekundy do Daniego Sordo, zgarniając tym samym pięć punktów do klasyfikacji generalnej.

Pełen frustracji był Sebastien Ogier, który po zakończonym oesie 17 nie ukrywał, że ustawienia jego C3 WRC dalekie są od optymalnych i nie ma już żadnych szans na szybszą jazdę.

Sebastien Ogier: Nie mogę zrobić kompletnie nic więcej. I to nie chodzi o odcinki, bo one są ok. Ja zwyczajnie nie potrafię prowadzić tego samochodu.

Problem z autem miał od początku dnia również Ott Tanak. Estończyk przyznał na mecie ostatniego odcinka, że nie do końca jest zadowolony z kondycji swojego Yarisa WRC.

Ott Tanak: Mam mieszane odczucia. Od rana mieliśmy problem z samochodem, więc nie mogłem naciskać. Z przodu mieliśmy tylko jeden hamulec. Nie jestem z tego powodu zadowolony, bo chciałem jeszcze dziś pojeździć. Ale OK, jesteśmy na mecie i bardzo cieszymy się z tego zwycięstwa. Tryplet kilkukrotnie nam się wymknął, więc dobrze jest w końcu zdobyć całe podium.

Kajetan Kajetanowicz zajął ostatecznie trzecią lokatę w kategorii WRC2. Polak przegrał walkę o drugą pozycję tylko z Marijanem Griebelem o zaledwie trzy sekundy.

Dzięki temu zwycięstwu Ott Tanak ma teraz 35 punktów przewagi nad drugim Thierrym Neuvillem.

Trzeci Sebastien Ogier traci do Estończyka już 42 punkty. W klasyfikacji producentów na szczycie nadal Hyundai, lecz ich przewaga nad Toyotą stopniała do zaledwie ośmiu punktów. Na odcinki kierowcy wrócą 12 września. Wtedy właśnie w Marmaris odbędzie się ceremonia startu Rajdu Turcji.