Rajd Katalonii: Rovanpera odskakuje rywalom. Polskie show w Salou

Podczas drugiej sobotniej pętli w kategorii WRC 2 z bardzo dobrej strony pokazali się Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen. Załoga Skoda Motorsport zdecydowanie powiększyła swoje prowadzenie nad rywalami i w niedzielne zmagania wejdzie w doskonałym humorze.

Popołudniowe ściganie w WRC 2 rozpoczęło się od OS11 Savallà 2. Na pierwszych dwóch miejscach obserwowaliśmy tam zawodników zespołu Skoda Motorsport – Jana Kopeckiego oraz Kalle Rovanperę. Problemy spotkały dotychczasowego wicelidera – Eric Camilli zmuszony był do wycofania się z imprez po awarii skrzyni biegów. Dodajmy do tego dopiero 10. miejsce Pettera Solberga i widzieliśmy, że w Volkswagenie wcale nie jest tak kolorowo, jak by się wydawało. Świetne 4. miejsce na Savalli zajął Kajetan Kajetanowicz. Łukasz Pieniążek był 9.

Na OS12 Querol 2 do głosu doszedł już Nil Solans. Hiszpan wykorzystał swoją znajomość tras i pokonał o 4,0 s drugiego Rovanperę i o 7,4 s ex-aequo trzecich Kajetanowicza i Andolfiego. Drugi z Polaków – Pieniążek – po raz kolejny był dziewiąty. Coraz więcej czasu w równej walce tracił Petter Solberg. Były mistrz świata znów uległ Kajetanowiczowi i spadł za Polaka w klasyfikacji generalnej.

Niestety, na OS13 El Montmell 2 obserwowaliśmy załamanie pogody i zawodnicy WRC 2 trafili na najgorsze warunki. O ile Pieniążek uplasował się na 6. pozycji, to Kajetanowicz był 13. i oddał pozycję Solbergowi. Najlepszy znów był Solans, za nim znaleźli się Rovanpera i Loubet. Sobotnie zmagania zakończyły się przy plaży w Salou. Tam Polacy pojechali kapitalnie – Pieniążek był 2., Kajetanowicz 3! Nasi reprezentanci ulegli tylko Rovanperze, który zajął 2. miejsce spośród wszystkich zawodników, ustępując tylko Tanakowi. Jeśli popatrzymy na klasyfikację generalną oesu, to Polacy byli odpowiednio na miejscach 5. i 6. i pokonali takich kierowców, jak Thierry Neuville, Dani Sordo, Andreas Mikkelsen, czy Jari-Matti Latvala.

Przed niedzielnymi oesami liderem w WRC 2 jest Rovanpera. On swoją przewagę z 3 sekund na koniec pierwszej pętli powiększył do 22 na koniec dnia. Drugie miejsce zajmuje jego zespołowy kolega, Jan Kopecky, zaś trzeci, zaledwie 0,3 s za Czechem jest Nil Solans. Z większymi stratami kolejne pozycje zajmują Petter Solberg i Kajetan Kajetanowicz. Różnica pomiędzy Norwegiem i Polakiem to tylko 4,9 s. Szykuje się nam kapitalna walka ostatniego dnia.