Rajd Finlandii: Katastrofalny jubileusz Meeke'a. Tanak odzyskał prowadzenie

Rajd Finlandii: Katastrofalny jubileusz Meeke'a. Tanak odzyskał prowadzenie

4 interakcje
67512128_2262824573816599_683052752439345152_o

Podaj dalej

Ott Tanak i Martin Jarveoja (Toyota Yaris WRC) prowadzą na półmetku Rajdu Finlandii, 9. rundy Rajdowych Mistrzostw Świata. Pierwszej pętli nie ukończyli ich zespołowi koledzy, Kris Meeke i Sebastian Marshall.

Liderzy punktacji sezonu objęli prowadzenie już po pierwszej dzisiejszej próbie. Na najdłuższym w harmonogramie Paijala 1, Latvala odbił pierwszą lokatę, a po zwycięstwie oesowym Meeke’a trzej kierowcy Toyoty mieścili się w 0,6 sekundy.

Na fragmencie legendarnej Ouninpohji – Kakaristo 1 (18,7 km), zaliczający 100. start w WRC, Meeke rozbił lewe tylne zawieszenie, przekreślając szanse japońskiego producenta na obsadzenie całego podium. Z kolei Latvala dotarł na metę z przebitą lewą tylną oponą, dzięki czemu Tanak zyskał kilkunastosekundową przewagę.

Już nie ciśniemy tak bardzo jak wcześniej – przyznał Tanak. – Z pewnością mamy teraz trochę miejsca na oddech w klasyfikacji – dodał.

Musimy się teraz skoncentrować na Lappim, ponieważ jest największym zagrożeniem w walce o wynik do klasyfikacji producentów – powiedział Jari-Matti Latvala, który musi odpuścić walkę o zwycięstwo w domowej rundzie.

Wymieniony przez Fina Esapekka Lappi (Citroen C3 WRC) traci 2,3 sekundy do drugiej lokaty. Czwarte miejsce przed zjazdem na serwis do Jyvaskyla trzyma Andreas Mikkelsen (Hyundai i20 Coupe WRC), ale przed drugą pętlą ma jedynie półtorej sekundy zapasu nad Sebastienem Ogierem (Citroen). Niezwykle blisko jest też Craig Breen (Hyundai), który jest 0,8 sekundy za mistrzem świata.

Powyżej siódmej lokaty nie jest w stanie wspiąć się Thierry Neuville (Hyundai). Tempa nie mają także kierowcy M-Sport Ford World Rally Team – Teemu Suninen oraz Gus Greensmith. Punktowaną dziesiątkę generalki kompletuje lider WRC 2 Pro, Kalle Rovanpera (Skoda Fabia R5 Evo). Pierre-Louis Loubet w kolejnej nowej Fabii R5 pewnie przewodzi stawce WRC 2.

Rajd Finlandii 2019 – wyniki po OS15 (czołówka)

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News