Rajd Finlandii: Dziesiąte zwycięstwo Tanaka. Estończyk powiększa swoją przewagę w WRC

Rajd Finlandii: Dziesiąte zwycięstwo Tanaka. Estończyk powiększa swoją przewagę w WRC

32 interakcje
WRC_2019_Rd8_052

Podaj dalej

Ott Tanak i Martin Jarveoja w przekonywujący sposób zwyciężyli w 69. Neste Rajdzie Finlandii. Estończycy z zespołu Toyoty tym samym umocnili się na pozycji liderów mistrzostw świata i zapewnili sobie najlepszą pozycję startową na Rajd Niemiec.

Dla Otta Tanaka triumf w Rajdzie Finlandii był dziesiątym w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Dzięki temu Estończyk zrównał się pod tym względem z Richardem Burnsem i Arim Vatanenem. Obaj ci zawodnicy byli w przeszłości mistrzami świata. Czy i Tanaka w tym roku spotka taki zaszczyt?

Niedzielna rywalizacja w okolicach Jyvaskyla rozpoczęła się na OS20 Laukaa 1. Tam kolejne odcinkowe zwycięstwo powędrowało do Tanaka, zaś drugie miejsce zajął walczący o czwartą pozycję Sebastien Ogier.

To właśnie ten pojedynek przyniósł nam dzisiaj największe emocje. O ile na Laukaa 1 lepszy był Ogier, to już na OS21 Ruuhimäki 1, OS22 Laukaa 2 oraz OS23 Ruuhimäki 2 swoją przewagę powiększał Andreas Mikkelsen i to ostatecznie on zajął w Finlandii 4. miejsce, pokonując piątego Ogiera o 2,7 s.

Na Power Stage’u najlepszy wynik to… Ott Tanak, ale dodatkowe punkty powędrowały też do Thierry’ego Neuville’a, Andreasa Mikkelsena, Sebastiena Ogiera oraz Jariego-Mattiego Latvali. To oznaczało, że Tanak wygrywa rajd z przewagą 25,6 s nad Lappim i 33,2 nad Latvalą.

Pierwsza trójka WRC po Rajdzie Finlandii:

  1. Ott Tanak 180 punktów
  2. Sebastien Ogier 158 punktów
  3. Thierry Neuville 155 punktów

 

Jeśli chodzi o samochody R5, to zwycięstwo powędrowało do Kalle Rovanpery i Jonne Halttunena. Dla Finów jest to czwarta z rzędu wygrana w klasie WRC 2 Pro. Na drugiej pozycji uplasował się Nikołaj Griazin, który zwyciężył w klasie WRC 2. Podium skompletował Jari Huttunen, który jechał Hyundaiem i20 R5 obsługiwanym przez polski zespół 2B Rally.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News