Rajd Dakar 2019: Kolejne polskie podia. Odpadło już 6 "naszych"

Rajd Dakar 2019: Kolejne polskie podia. Odpadło już 6 "naszych"

46 interakcji

Podaj dalej

Ósmy etap 41. Rajdu Dakar miał dla Polaków zarówno bardzo pozytywne aspekty w postaci podiów wśród samochodów i ciężarówek, ale i negatywne, ponieważ jednego dnia odpadło 4 biało-czerwonych.

Samochody

Zdobywcy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych, Kuba Przygoński i Tom Colsoul (Mini JCW Rally) po raz czwarty w tegorocznej edycji Dakaru znaleźli się na oesowym podium. Kierowca Orlen Team tak jak na każdym poprzednim etapie był najszybszym z Polaków wśród załóg samochodowych. We wtorek szybciej trasę z San Juan de Marcona do Pisco przejechali jedynie wracający na podium Sebastien Loeb (Peugeot 3008 DKR) oraz lider kategorii, Nasser Al Attiyah (Toyota Hilux).

Sporo przygód spotkało Benediktisa Vangasa i Sebastiana Rozwadowskiego. Na 150 kilometrze zakopała się Toyota Hilux litewsko-polskiej załogi. Użycie podnośników spowodowało wyciek z systemu hydraulicznego, przez co utracono wspomaganie kierownicy (podnośnik i wspomaganie korzystały z jednego obiegu hydraulicznego). Kolejne postoje na wydmach oznaczały użycie zwykłych podnośników. Litewski kierowca na jednym z podjazdów nie zdołał prawidłowo zareagować bez wspomagania kierownicy i Hilux niegroźnie dachował. Leżącą na boku Toyotę po pół godzinie podniosła załoga ciężarowego MAZ-a. Łączne straty wyniosły ponad 2 godziny.

Polacy po 8. etapie (samochody)

6 ??Kuba Przygoński
??Tom Colsoul
Mini JCW Rally 31:35:40
14 ??Benediktas Vanagas
??Sebastian Rozwadowski
Toyota Hilux 37:15:31

Ciężarówki

Darek Rodewald, pokładowy mechanik Gerarda de Rooya i Moisesa Torrallardony od dnia przerwy nie przerywa serii etapowych podiów wśród ciężarówek. Holendersko-hiszpańsko-polskie trio w Iveco Powerstarze zajęło 3. miejsce na 8. etapie ze stratą 25 minut do nowych liderów rajdu Dmitrija Sotnikowa, Ilnura Mustafina i Dmitrija Niktina (Kamaz 43509). Prowadzący przez pierwszych 7 etapów – Eduard Nikołajew, Jewgienij Jakowlew i Władimir Rybakow zakopali fabrycznego Kamaza na wydmach, tracąc godzinę do kolegów z zespołu.

Polacy po 8. etapie (ciężarówki)

3 ??Gerard de Rooy
??Moisès Torrallardona
??Darek Rodewald
Iveco Powerstar 36:09:1

Quady

Kamil Wiśniewski (Can-Am Renegade 850) utrzymał szóstą lokatę wśród quadów po szóstym czasie. Przed Polakiem ponownie znalazł się Manuel Andujar, który wczoraj odebrał mu 5. miejsce. Argentyńczyk do przedostatniego etapu będzie przystępował z zapasem 31,88 sekundy nad Wiśniewskim.

Polacy po 8. etapie (quady)

6 ??Kamil Wiśniewski Can-Am Renegade 850 43:35:01

Motocykle

Adam Tomiczek zajął 23. lokatę na etapie z San Juan de Marcona do Pisco, ale awansował na 17. miejsce w stawce motocyklistów. Drugi z kierowców Orlen Team, Maciej Giemza wycofał się po awarii KTM-a 450. We wtorek z Dakarem pożegnało się łącznie 11 zawodników, jadących na motocyklach.

Polacy po 8. etapie (motocykle)

17 ??Adam Tomiczek KTM 450 33:19:54

Dakar dla Macka i Rafała się dziś zakończył. Awaria wału karbowego silnika. Musza się wycofać. Panowie bardzo nam przykro.??????kilka słów od Rafangi na filmiku ?

Julkaissut M-FOR SPORT RALLY Tiistaina 15. tammikuuta 2019

UTV

Maciej Domżała i Rafał Marton nie dojechali na start ósmego odcinka specjalnego Dakar Rally. Na 150 km dojazdówki w Polarisie doszło do awarii wału korbowego silnika. Serwis mógł próbować pomóc załodze przed startem do OS, ale poważny wyciek oleju wykluczył możliwości naprawy na trasie.

Półmaraton

Po raz drugi podczas 41. Rajdu Dakar załodze Santiago Creel/Szymon Gospodarzyk posłuszeństwa odmówił silnik w Polarisie. Załoga UTV po wczorajszym etapie widniała na 4. miejscu w klasyfikacji półmaratonu (powracający na trasę po odpadnięciu przed dniem przerwy). Meksykanin i Polak musieli zaparkować na plaży nad Pacyfikiem.

W Rajdzie Dakar 2019 w rywalizacji pozostało pięcioro Polaków.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News