Rajd Barum: Kopecky po raz ósmy królem Moraw. Łukjaniuk ucieka Magalhaesowi

Reprezentanci Skoda Motorsport, Jan Kopecky i Pavel Dresler wygrali Barum Czech Rally Zlin – szóstą, ostatnią z asfaltowych rund tegorocznych Rajdowych Mistrzostw Europy. Dla 36-letniego kierowcy z Czech to ósme zwycięstwo na Morawach, 14. w ERC.

Kopecky i Dresler byli najszybsi na drugim etapie rajdu. W klasyfikacji generalnej wyprzedzili o 7,5 sekundy liderów ERC, Aleksieja Łukjaniuka i Aleksieja Arnautowa. Rosjanie, dzięki drugiemu miejscu i bonusowym punktom powiększyli przewagę w mistrzostwach do 35 punktów nad Bruno i Hugo Magalhaesami. Portugalska załoga zaprezentowała w okolicach Zlina słabe tempo, ale opuszcza Czechy z 2 punktami za 9. miejsce w generalce.

Debiutant w ERC i Rajdzie Barum, Dani Sordo zajął trzecie miejsce w swoim pierwszym starcie za kierownicą Hyundaia i20 R5. Kantabryjczyk pilotowany przez Carlosa del Barrio (nie punktowali w ERC) utrzymał podium o 0,3 sekundy przed najszybszymi na ostatnim odcinku, Miroslavem Jakesem i Petrem Machu. Czesi po najlepszym rezultacie na powtórce 24,88-kilometrowej Kasavy odebrali czwartą lokatę Nikołajowi Griazinowi i Jarosławowi Fiedorowowi – najszybszym w ERC Junior U28.

Szóści do przedostatniego odcinka Filip Mares i Jan Hlousek nie ukończyli najdłuższej próby rajdu, dzięki czemu na ich miejsce awansowali Fabian Kreim i Frank Christian. Co ważniejsze, mistrzowie Niemiec zajęli drugie miejsce w klasyfikacji ERC Junior U28, w której obronili prowadzenie. Trzeci wśród juniorów do lat 28 byli Chris Ingram i Ross Whittock. Czołową dziesiątkę skompletowali Jaromir Tarabus z Danielem Trunkatem, Bruno Magalhaes z Hugo Magalhaesem i Laurent Pellier z Geofrreyem Combe.

Najlepiej z Polaków poradzili sobie 35. w generalce, Marcin Babraj z Michałem Majewskim (Citroen DS3 R3T). Załoga Go+ Cars wygrała w klasie RC3 z ponad 7-minutową przewagą nad tajwańską załogą Yuan-Hu Lin/Hui-Lan Shen (Renault Clio R3T). Zwyciężczyni 5 oesów w klasie, Emma Falcon pilotowana przez Eduardo Gonzaleza (Citroen DS3 R3T) nie ukończyła żadnego etapu, dziś kończąc dzień na ostatnim oesie.

Rajd Barum 2018 – wyniki na OS15 (czołówka)