Rajd Barbórka: Marczyk dyktuje tempo na Bemowie

Za nami pierwszy odcinek specjalny tegorocznego Rajdu Barbórka. Najlepszymi na pierwszym przejeździe Bemowa byli Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Załoga Skoda Polska Motorsport o 1,48 s pokonała drugich Kajetanowicza i Szczepaniaka.

Rajd Barbórka: Marczyk dyktuje tempo na Bemowie
Podaj dalej

Na początek rywalizacji w 56. Rajdzie Barbórka zawodnicy zmierzyli się po raz pierwszy z Autodromem Bemowo. Próba doskonale wszystkim znana – większość poprowadzona po płycie lotniska, na nawierzchni asfaltowej, później legendarna już hopka i wjazd na szuter.

fot. Maciej Niechwiadowicz

Pierwszymi liderami rajdu zostali Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Reprezentanci zespołu Skoda Polska Motorsport o 1,48 s pokonali drugich Kajetana Kajetanowicza i Maćka Szczepaniaka. Podium skompletowali Łukasz Byśkiniewicz i Adam Jędraszek. Na bardzo dobrym 6. miejscu ukończył Tomasz Zbroja, który praktycznie nie ma doświadczenia w Fieście Proto i jest to jego debiut w Barbórce. Zawodnik GO+ Cars ma zatem za sobą bardzo udany start imprezy.

Pod koniec pierwszej dziesiątki uplasowała się załoga Daftracing, Michał Ratajczyk i Jędrzej Szcześniak. Oni przed startem imprezy zmuszeni byli do zmiany samochodu i jadą Lancerem z GSMP. Biorąc pod uwagę ten fakt, jest to bardzo dobry wynik. Na 12. pozycji pierwsze Bemowo zakończył Mikko Hirvonen. Fin jadący Skodą Fabią Evolve w barwach Olimp Racing stracił do Marczyka 13,03 s.

fot. Marcin Kaliszka

Niespodziewanie wcześnie swoją przygodę z imprezą zakończył wspierany przez GO+ Cars Jurij Protasow. Ukrainiec w Fabii R5 po hopie wleciał na szuter i wydachował. Niestety, samochód nie nadawał się do dalszej jazdy. Porządkowi wepchnęli Skodę za opony, a to oznaczało koniec rywalizacji dla Protasowa w tegorocznej Barbórce.

W klasie R2 najlepiej na Bemowie poradził sobie Marcin Scheffler. Zawodnik w Citroenie DS3 R3T Max zespołu GO+ Cars o 1,34 s pokonał drugiego Konrada Bielę i o 2,21 s trzeciego Macieja Matysiaka. Dobrze poradził sobie Paweł Poletyło. Zawodnik jadący BMW w barwach Landi Renzo skompletował pierwszą piątkę. Bardzo ciekawie sytuacja wyglądała w klasie R3. Tam najlepszy był wspierany przez Caffaro Jan Chmielewski w Citroenie C2 S1600, jednak tuż za nim znaleźli się Marcin Babraj oraz Damian Kostka.

fot. Marcin Kaliszka

Wśród historyków najlepszą załogą byli Antoni Rożek i Sebastian Dwornik w Subaru Imprezie WRC. 1,32 s stracili drudzy Grzegorz Olchawski z Łukaszem Wrońskim w przepięknym Audi Quattro A2, zaś 1,91 s z tyłu byli Maciej Zaremba i Rafał Goldman w kolejnej Imprezie WRC. Kolejne załogi straciły już zdecydowanie więcej.

Przeczytaj również