ORLEN TEAM walczy o Puchar Świata. Ważny weekend przed Giemzą

Przejdź do dyskusji

ORLEN TEAM walczy o Puchar Świata. Ważny weekend przed Giemzą

ORLEN TEAM walczy o Puchar Świata. Ważny weekend przed Giemzą

Ponad trzysta różnych pojazdów pojawiło się na liście zgłoszeń Baja Portalegre, który odbędzie się już w ten weekend. Na starcie nie zabraknie m.in. zawodników ORLEN Team.

Tegoroczny sezon rajdów terenowych najmocniej ze wszystkich motorsportowych cykli ucierpiał z powodu pandemii koronawirusa. W Pucharze Świata aut terenowych jak na razie udało się zorganizować tylko dwie imprezy. W styczniu zawodnicy mogli ścigać się podczas Baja Russia – Northern Forest, a we wrześniu w Baja Poland. Zmagania w Portugalii będą stanowić dopiero trzecią rundę mistrzostw. Co więcej wyznaczą środek sezonu, ponieważ po Baja Portalegre w kalendarzu przewidziano jedynie podwójny Hail Baja w Arabii Saudyjskiej.

Jeszcze mocniej ucierpieli motocykliście dla których start w Portalegre będzie finałem rywalizacji. Do tej pory mieli możliwość ścigania się jedynie we wrześniu w portugalskiej Sercie podczas Baja TT do Pinhal.

Na liście zgłoszeń Baja Portalegre znajdziemy dziesięć polskich nazwisk. Obok załóg samochodowych: Molgo/Jandrowicz, Brochocka/Marton, Domżała/Marton i Zając/Ogórek znajdziemy dwóch motocyklistów: Konrada Dąbrowskiego i Macieja Giemzę. Oczy kibiców z pewnością będą mocno skoncentrowane na tym ostatnim. Zawodnik ORLEN Team po wywalczeniu 16 punktów w Baja TT do Pinhal powalczy o motocyklowy puchar świata w rajdach terenowych. Do liderującego Sebastiana Buhlera zawodnik wspierany przez PKN ORLEN traci dziewięć punktów. Na liście zgłoszeń zabrakło do tej pory drugiego w klasyfikacji: Adama Tomiczka. Co więcej Giemza jest liderem zmagań o Puchar Świata wśród juniorów i powalczy o niego z Tomasem de Gavardo.

Czołówkę samochodowej części stawki tworzą Władimir Wasiliew w Mini oraz Bernhard ten Brinke i Miguel Barbosa w Toyotach Hilux. Na starcie nie pojawi się dziewiąty w klasyfikacji sezonu Kuba Przygoński. Piąty kierowca Baja Poland ma za sobą intensywny sezon w drifcie i rallycrossie, gdzie wywalczył tytuły mistrza i wicemistrza kraju.

Na piątkowy poranek organizatorzy zaplanowali pięciokilometrowy odcinek kwalifikacyjny, który zadecyduje o kolejności startu do właściwych zmagań. Po nim przyjdzie czas na 85-kilometrową próbę.

W sobotę motocykliści zmierzą się z odcinkiem mierzącym 330 kilometrów i po nim będziemy znali zwyciezców rajdu oraz zdobywcę Pucharu Świata. Załogi samochodów terenowych pokonają dwa odcinki specjalne. Pierwszy będzie mierzył 170, a drugi 180 kilometrów.

Przeczytaj również