Igor Szmidt Igor Szmidt 17.07.2023

Elektryczna premiera Volvo na Torze Służewiec. Dwa nowe modele obejrzało ponad 3000 osób

Elektryczna premiera Volvo na Torze Służewiec. Dwa nowe modele obejrzało ponad 3000 osób

Elektryczna premiera Volvo na Torze Służewiec. Dwa nowe modele obejrzało ponad 3000 osób

elektryczna-premiera-volvo-ex30-ex90

Na warszawskim Torze Wyścigów Konnych na Służewcu odbyła się polska premiera dwóch nowych, elektrycznych modeli – Volvo EX30 oraz Volvo EX90. Przy dźwiękach koncertu Agnieszki Chylińskiej ponad 3000 gości podziwiało nowe, szwedzkie SUV-y. Samochody zachwycają nie tylko wyglądem, ale i możliwościami. Volvo wiąże szczególnie duże nadzieje z mniejszym z dwóch zaprezentowanych modeli. 

Służewiec ugościł dwa nowe Volvo i ponad 3000 gości

Volvo Car Poland oficjalnie przedstawiło dwa najnowsze modele EX30 i EX90. Samochody zostały odsłonięte na Trybunie nr 2 służewieckiego kompleksu, który jest zdecydowanie najciekawszym miejscem całego kompleksu. Modernistyczny budek z 1939 roku z charakterystycznymi elementami żebrować doskonale prezentował się podczas dużego wydarzenia prowadzonego przez znanego z TVN Turbo Adama Kornackiego. 

Swoimi głosami podczas prezentacji podzielili się także Wojciech Mann i Krzysztof Materna. Dwie postaci, których nie da się pomylić z nikim innym. Podczas ich wypowiedzi na głównej scenie mogliśmy podziwiać atrakcyjne wizualizacje.

Służewiecka hala została wypełniona po brzegi, a dwa nowe SUV-y obejrzało łącznie ponad 3000 gości z całej Polski. EX30 i EX90 zostały wyeksponowane na wyspowym, podświetlanym podwyższeniu, a ich urok uwypuklały animacje świetlne. Na wydarzeniu pojawiły się także znane osobistości ze świata filmu, mediów oraz motoryzacji. 

EX30 – najmniejszy w gamie

Z tym elektrycznym SUV-em Volvo wiąże szczególnie duże nadzieje. Samochód, choć rozmiarami jest najmniejszy w gamie, dzięki inteligentnym rozwiązaniom, oferuje kierowcy i pasażerom naprawdę sporo miejsca. Dzięki temu jest także bardziej oszczędny i ekologiczny od innych samochodów w tej kategorii. 

EX30 dostępne jest w trzech wariantach. Podstawowa ma napęd na tył i akumulator o pojemności 54 kWh, generujący 272 KM i rozpędzający się od 0 do 100 km/h w 5,7 sekundy. Zgodnie z cyklem WLTP oferowany zasięg to 344 kilometry. Podstawowa wersja dostępna jest od 169 900 zł, a samochód można już zamawiać u dealerów Volvo. Kombinacja takich parametrów przy takiej cenie sprawia, że ten model nie ma na rynku konkurencji.

Stanisław Dojs, rzecznik prasowy Volvo Car Poland: – Volvo EX30 łączy kilka takich cech, których do tej pory nie występowały na rynku razem. Samochód w cenie od 170 000 zł brutto, jednocześnie z osiągami poniżej 6 sekund do 100 km/h. Samochód który ma zasięg od 340 aż do prawie 500 kilometrów, a w środku bardzo spory jak na te kompaktowe wymiary. Bardzo uniwersalny, 4-drzwiowy, z mnóstwem schowków i świeżym designem. EX30 to najbardziej ekologiczne Volvo jakie kiedykolwiek powstało. Do jego budowy używamy aluminium oraz stali z recyklingu, ale także tworzyw sztucznych. Te mogą służyć nie tylko do budowy elementów zewnętrznych, ale także elementów dekoracyjnych oraz tapicerek. To nie tylko tworzywa sztuczne z recyklingu, ale także len, wełnę oraz jeans także z recyklingu. Ten samochód nie tylko nie emituje żadnych spalin z rur wydechowych, ale cały proces jego produkcji jest mało obciążający dla natury.

Druga wersja ma tę samą moc, ale większy akumulator (69 kWh), dzięki czemu zasięg wzrasta do 480 kilometrów. Cena tej wersji zaczyna się od 209 000 zł. Najwyższy model w gamie to odmiana AWD o mocy… 428 KM. Ten silnik oferuje zasięg 460 kilometrów, a sprint od 0 do 100 km/h zajmuje jedynie 3,6 sekundy. 

Przestronne Volvo, którego wnętrze jak i karoseria urzekają świeżym i nowoczesnym designem można już zamawiać. Samochód, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie trafi do polskich salonów na przełomie roku. 

Stanisław Dojs, rzecznik prasowy Volvo Car Poland: – To samochód który jest bardzo dynamiczny. Już w podstawowej wersji osiąga 5,7 sekundy do setki, a jeżeli chodzi o te wersje kolejne to jest odpowiednio 5,3 i w wersji AWD z napędem na cztery koła mamy 3,6. To przyspieszenie iście motocyklowe. Tradycyjnie dla Volvo prędkość maksymalna ograniczona jest do 180 km/h ale znów dla aut elektrycznych jest to wartość wysoka. 

EX90 – najbardziej bezpieczny w historii 

Ten duży 7-osobowy, całkowicie elektryczny SUV ma w sobie najnowocześniejsze technologie, łączność i elektryfikację. Wszystko to pozwala zoptymalizować bezpieczeństwo, wydajność i estetykę. Już nawet standardowe bezpieczeństwo w Volvo EX90 jest wyższe niż w jakimkolwiek wcześniejszym modelu szwedzkiego producenta.

SUV ma niewidzialną tarczę bezpieczeństwa, którą zapewnia szeregi najnowszych czujników – wewnątrz jak i na zewnątrz samochodu. Do tego mamy też kamery, radary i lidary, które są połączone z wysokowydajnymi komputerami głównymi samochodu. Dzięki temu pojazd w czasie rzeczywistym tworzy 360-stopniowy obraz świata. 

Stanisław Dojs, rzecznik prasowy Volvo Car Poland: – Volvo EX90 to nie tylko największy SUV w ofercie Volvo, ale także najbezpieczniejsze Volvo jakie kiedykolwiek powstało, co w Volvo nie jest takie proste. Nasze samochody już mają bardzo wysoki poziom. Na jego dachu mamy lidar, który znajduje się nad górną krawędzią szyby. Skanuje przestrzeń nawet do 250 metrów przed samochodem. Jest w stanie na czarnym asfalcie zobaczyć czarną oponę, w nocy, z odległości 120 metrów. Nawet sokół tego nie potrafi. Do tego 5 radarów, 8 kamer, 16 czujników, dwa bardzo mocne komputery i ten samochód wybacza kierowcy bardzo wiele błędów. Jest wstępem do jazdy częściowo autonomicznej.

EX90 bez wątpienia stanowi początek nowej ery dla Volvo. Dwusilnikowa wersja z napędem na wszystkie koła ma akumulator o pojemności aż 111 kWh. Dwa silniki elektryczne z magnesami trwałymi dostarczają łącznie 517 KM i 910 Nm momentu obrotowego. W połączeniu z zupełnie nowym podwoziem daje to niezapomniane wrażenia płynności jazdy. Nowe elektryczne Volvo to także duży zasięg: na jednym ładowaniu, zgodnie z przebiegiem jazdy testowej w cyklu pomiarowym WLTP, zapewnia do 600 kilometrów zasięgu bez emisji spalin, a ładowanie od 10 do 80 procent trwa poniżej 30 minut.

Przeczytaj również