Cupra Formentor po raz pierwszy w ruchu. Wyjątkowa symbolika lokalizacji jazd

47 interakcji Przejdź do dyskusji

Cupra Formentor po raz pierwszy w ruchu. Wyjątkowa symbolika lokalizacji jazd

Cupra Formentor po raz pierwszy w ruchu. Wyjątkowa symbolika lokalizacji jazd

Cupra Formentor po raz pierwszy w ruchu. Wyjątkowa symbolika lokalizacji jazd

Po prezentacji na Salonie Samochodowym w Genewie, pierwszy samodzielny model w historii marki Cupra – Formentor – został zaprezentowany w ruchu.

Miejsce pierwszych jazd hybrydy plug-in nie jest przypadkowe. To przylądek… Formentor, który wykorzystano w nazwie modelu. Lokalizacja na Majorce jest nie zwykle efektowna. Kręta sekcja przybrzeżna zbudowana w latach 30′ XX w. prowadzi do latarni morskiej, znajdującej się na samym krańcu przylądka. To najbardziej wysunięty na północ kraniec śródziemnomorskiej wyspy.

Przylądek inspiracji

Na materiale poniżej widać także efektowne klify, wznoszące się do wysokości ponad 300 metrów n.p.m. To właśnie ich wyrazista rzeźba natchnęła Alberto Torrecillasa, projektanta nadwozia pierwszej autorskiej Cupry. – Wiatr rzeźbi skały, a to zainspirowało mnie do zaprojektowania bocznych przetłoczeń, które wykazują dynamizm i poczucie ruchu, nawet gdy samochód stoi – wyjaśnia Torrecillas.

To nie była zresztą jedyna inspiracja dla designu auta. Krystalicznie czysta woda w tej lokalizacji znana jest ze zmiennej kolorystyki. Gdy podwiewa wiatr z północy, turkus ciemnieje poprzez załamanie światła pomiędzy podwodnymi kanionami o głębokości nawet 60 metrów (popularna strefa do nurkowania – przyp. red.).

CUPRA Formentor – to ma być kolejny kamień milowy w gamie sportowych modeli Seata

Oddanie tej specyficznej wariacji kolorystycznej zawarto w lakierze Blue Petrol – głębokiego, prawie czarnego błękitu o matowej charakterystyce. – Gdy światło pada na kontury Cupry Formentor, można dostrzec paletę od najgłębszych cieni po najjaśniejszy połysk – opisuje projektant.

Uczucie nie do opisania

Alberto Torrecillas został także wyznaczony na pierwszego kierowcę tego pojazdu. Hiszpan nie ukrywał, że jazda akurat tym samochodem po labiryncie zakrętów tak związanego z modelem miejsca, była szczególnym przeżyciem. – Uczucie jazdy samochodem zaprojektowanym przez ciebie w miejscu tak spektakularnym jest absolutnie wyjątkowe – wyznał Torrecillas.

Cupra Formentor ma także odniesienie do charakterystycznej latarni morskiej. 56-metrowa wieża powstała w 1863 r. (jej budowa była ponoć najtrudniejszym tego typu wyzwaniem na archipelagu Balearów – przyp. red.). Dziś latarnia osadzona na 188 m. n.p.m. posiada instalacją fotowoltaiczną do gromadzenia energii słonecznej. Połączenie klasyki z najnowszą technologią widoczne jest równięż w samochodzie, napędzanym wysokowydajnym silnikiem hybrydowym typu plug-in.

SEAT oraz Cupra podkreślą w Genewie ciekawe spojrzenie na przyszłość

Przeczytaj również