Za ile można zatankować paliwo u naszych sąsiadów, w tym w Rosji i na Ukrainie. Niektóre ceny to duże zaskoczenie

Za ile można zatankować paliwo u naszych sąsiadów, w tym w Rosji i na Ukrainie. Niektóre ceny to duże zaskoczenie

Paliwo w Polsce. Gdzie najtaniej?

Podaj dalej

Trwa gorąca burza w Polsce odnośnie tego, za ile można zatankować paliwo i czy jest to drogo, a może tanio. Patrząc jednak szerzej, a dokładnie za wszystkie nasze granice, każdy kraj ma swoje problemy albo z olejem napędowym, benzynę czy LPG. Rozbieżności w cenach są duże i nie jednego kierowcę mogą zaskoczyć. Czy warto zatem gdzieś wyjechać zatankować?

Po ile paliwo u naszych sąsiadów?

Ile kosztuje paliwo od 4 stycznia
fot. freepik.com – user14919810

Najdroższe paliwo jest w Niemczech, co nie jest żadnym zaskoczeniem. Z ostatnich raportów wynika, że w przeliczeniu na złotówki litr diesla kosztuje około 8,80 zł/l, benzyny benzyny 8,20 zł/l, a LPG… 5,20 zł/l. Dość podobne ceny paliw są w Czechach i na Słowacji. Benzyna kosztuje około 7,15 zł/l, olej napędowy 7,45 zł/l, a LPG 3,50 zł/l w Czechach, a trzydzieści groszy więcej na Słowacji trzeba zapłacić za diesel i autogaz.

Z kolei dość podobne ceny jak w Polsce są na Litwie, a różnice sięgają zaledwie niecałych 20 groszy. Za ile można natomiast zatankować w Ukrainie? Tam benzyna kosztuje obecnie około 6,30 zł/l, a więc podobnie jak w Polsce. Olej napędowy jest natomiast w cenie 6,70 zł/l, a LPG za 3,50 zł/l.

Tanio jest natomiast na Białorusi, gdzie zarówno 95-tka jak i diesel kosztują 4,40 zł/l, a LPG 2,30 zł/l. Bardzo tanio i najtaniej jest natomiast w Rosji. Benzyna kosztuje 3 złote, a diesel 30 groszy więcej. Z kolei piękna cena jest za LPG, za które trzeba zapłacić 1,20 zł/l. Jak widać co kraj to inne ceny i jak wiadomo podyktowane jest to wieloma uwarunkowaniami gospodarczymi, a zwłaszcza politycznymi.

Nowe świadczenie na paliwo
fot. freepik.com – nadezdagorosko

Polakom mało się opłaca wyjeżdżać

Realia dla naszego kraju są takie, że nie mamy gdzie wyjeżdżać, aby móc nieco zaoszczędzić pieniędzy na tankowaniu. Jedynie Ukraina mogłaby być taką przystanią, ale wiadomo jak obecnie wygląda tam sytuacja – także związana z problemami w zaopatrywaniu o paliwo. Zdecydowanie lepiej mają nasi sąsiedzi z zachodu i południa, którzy mieszkając przy granicy, mogą coś przyoszczędzić.

ceny paliw paliwo benzyna diesel
fot. freepik.com – Kristin

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News