W tym roku warto wymienić płyn chłodniczy. Powód wydaje się oczywisty, ale niestety nie dla wszystkich

W tym roku warto wymienić płyn chłodniczy. Powód wydaje się oczywisty, ale niestety nie dla wszystkich

plyn chlodniczy wymiana

Podaj dalej

Mało który kierowca pamięta o tym, aby wymienić płyn chłodniczy w odpowiednim czasie. Ten jak wiadomo wraz z użytkowaniem traci swoje właściwości. A kierowcy powinno zależeć na tym, aby płyn był w jak najlepszej jakości. Odpowiada on bowiem za utrzymanie roboczej temperatury silnika. Można zatem łatwo uszkodzić jednostkę napędową.

Wymieć płyn chłodniczy na wiosnę

zima plyn spryskiwacze
fot. freepik

Żaden kierowca nie powinien bagatelizować tego tematu. Im bardziej upalnie będzie robiło się na dworze, tym łatwiej sprawić, że silnik po prostu ulegnie awarii z przegrzania. Nie raz i nie dwa każdy widział, jak przy drodze w kroku stoi samochód, z którego maski wydobywa się dym. Choć nie zawsze to jednak często tak wyglądają późniejsze skutki tego, że płyn chłodniczy stracił swoje właściwości.

Sam płyn odpowiada nie tylko za chłodzenie. Aktywnie chroni także cały układ przed powstaniem korozji, a także odkładania się kamienia. Ma jeszcze inne funkcje, ale żeby wszystkie zostały spełnione musi iść za tym jakość. A to może zagwarantować tylko środek, który nie jest zużyty przez wiele lat.

Jako, że płyn chłodniczy wymienia się raczej rzadko, to jednak nie należy o nim zapominać. Z reguły jego końcowa data to pięć lat od wlania, ale dobrze jest zdecydować się na wymianę nawet po trzech latach. Zależne jest to m.in. od tego ile kilometrów pokonujemy rocznie i jak użytkowany jest samochód.

plyn do spryskiwaczy
fot. freepik

Idzie wiosna, nie zapomni zrobić przeglądu

Jako, że mamy ostatnie dni zimy, warto zainteresować się pomału swoim samochodem. Oprócz uzupełnienia i sprawdzenia wszystkich płynów, warto pomału szykować się do innych rzeczy. A wraz z poprawą pogody warto umyć samochód – zwłaszcza od spodu, aby pozbyć się soli. Nie należy zapominać o wymianie dywaników, sprawdzeniu klimatyzacji, kupieniu nowych wycieraczek i wielu innych rzeczach.

Niebawem kierowcy znów będą też musieli umawiać się na wymianę opon, choć niedawno zakładali zimowe. Warto sprawdzić też stan ogumienia zarówno opon letnich, jak i zimowych. Bo może pomału trzeba zacząć odkładać pieniądze na zakup nowych.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News