Używany samochód w 2023 roku? Lepiej zacząć odkładać więcej pieniędzy, niż planujemy na zakup auta

Używany samochód w 2023 roku? Lepiej zacząć odkładać więcej pieniędzy, niż planujemy na zakup auta

samochod akcyza oplata

Podaj dalej

Jeżeli chodzi o samochód używany w naszym kraju, to jego zakup wciąż stanowi pewne wyzwanie. Raz, że brakuje aut co jest odczuwalne dla osób szukających pojazdów, dwa – ceny są wysokie, a trzy – lepsza pojazdy w dobrych cenach szybko znikają. Ciężko zatem znaleźć coś co naprawdę przyciągnie oko i zainteresuje.

2023 rok, a samochód używany

tablica-rejestraca-samochodu
fot. freepik

Przyszły rok także nie zapowiada się łatwo dla osób, które planują czy to kupić samochód pierwszy raz czy wymienić obecny. Choć w ostatnim czasie kryzys na rynku wtórnym nieco się uspokoił, to niebawem kłopot może narodzić się na nowo. Wciąż produkcja nowych samochodów jest mocno opóźniona, brakuje półprzewodników, a lista oczekujących jest coraz dłuższa.

To po raz kolejny przyczyni się do tego, że używane samochody będą zyskiwały na wartości z racji dużego zainteresowania. Pocieszające może być to, że przyszły rok ma być ostatni pod względem tego typu kryzysu. Sytuacja ma zacząć się poprawiać od 2024 roku i niewątpliwie im dalej, tym coraz korzystniej będzie kupić samochód.

To jednak sporo czasu i są tez przewidywana, że mimo wszystko na auta już nie będzie stać praktycznie każdego. Dziś wiadomo, jak wygląda sytuacja – kilka tysięcy rozwiązuje problem i można poruszać się po drogach. Choć oczywiście jakoś takiego samochodu pozostawia wiele do życzenia, ale do pracy czy na zakupy zawsze to wystarczy.

dokument kierowca samochod
fot. freepik

Będzie mniej aut w Polsce z każdym rokiem

Samochodów w Polsce jest za dużo – tutaj nie ma wątpliwości. Widać to po osiedlowych parkingach, ruchu w większych miastach, czy korkach jakie powstają z tego powodu. Kryzys, inflacja i problemy finansowe jakie dotykają coraz więcej Polaków sprawiają, że nie tylko nie stać coraz więcej osób na auto. Znaczna część musi rezygnować z jazdy z powodu wysokich cen utrzymania pojazdu.

Wysokie ceny paliw wciąż sa utrapieniem dla domowych budżetów. W dodatku kupując używany samochód trzeba liczyć się z częstymi naprawami. A te w ostatnim czasie znacznie podrożały. Do tego niektórzy biorą już na poważnie widmo wysokich mandatów, jakie wchodzą w życie. Sytuacja na pewno nie jest łatwa w podjęciu decyzji. Jedno jest pewne – trzeba mieć więcej pieniędzy niż się wydaje.

LPG rosja gaz
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News