Rośnie cena LPG na stacjach paliw. Przypadek? Za ile będziemy tankować autogaz w kolejnych tygodniach

W ostatnich dniach kierowcy mogą zauważyć, że LPG zachowuje się zupełnie inaczej w cenie niż olej napędowy i benzyna. Gdy pozostała dwa paliwa w niezrozumiały sposób tanieją, nagle za autogaz trzeba zapłacić nieco więcej niż wcześniej. Już dawno nie było sytuacji, że cena choć niewiele to jednak ”aż” tak podskoczyła. To zaczyna budzić duży niepokój u kierowców i nie tylko. Czy niebawem znów trzeba będzie płacić ponad 3 złote za litr?

Diesel, benzyna, LPG drożej
Podaj dalej

Jak będzie cena za LPG?

LPG
fot. freepik

Tylko we wrześniu cena za autogaz podskoczyła w cenach hurtowych aż o 30 groszy. Powoli zaczyna być to widać w cenach detalicznych, bowiem na pylonach dość często i dynamicznie zmieniają się ceny tego paliwa. Takiego szybkiego wzrostu cen w przypadku autogazu nie było latami – oczywiście w normalnych warunkach. Teraz niespodziewanie taki wzrost jest notowany, a wiele osób martwi się, że lada moment trzeba będzie za LPG płacić powyżej 3 złote.

Taki wzrost nie bierze się jednak znikąd, bowiem na rynkach światowych w ostatnim czasie także widać wzrost. To przekłada się dalej i ostatecznie trafia w kierowców, którzy muszą płacić więcej. Problem również mają te osoby, które zimą będą musiały ogrzewać swój dom LPG. Temat tego paliwa w ostatnim czasie jest również dość głośny w Europie.

Polska zaproponowała, aby nowe sankcje Unii Europejskiej nałożone na Rosję za jej inwazję na Ukrainę obejmowały zakaz importu rosyjskiego LPG. Wezwano również do zrównania sankcji wobec Białorusi z sankcjami wobec Rosji. To od razu zaniepokoiło rynek przez co cena autogazu poszła w górę. Co ciekawe, taka decyzja dla naszego kraju oznaczałaby ogromny kryz gospodarczy. Dotknąłby on wszystkich, nawet tych którzy nie mają nic wspólnego z tym paliwem.

stacje paliw stacja diesel benzyna paliwo
fot. freepik

Polska będzie mieć duży problem

W ostatnim czasie nasz kraj stał się zdecydowanym numerem jeden, jeżeli chodzi o kupowanie LPG od Rosji. W pierwszym półroczu z Rosji trafiło już ponad 700 tys. ton płynnego gazu, o prawie 20% więcej niż w zeszłym roku. To także wyraźnie więcej niż w 2021 roku. Bijemy rekordy z poprzednich lat, a tym samym nie rozwijamy innych szlaków handlowych, o czym mówiło się od początku, iż jest to konieczne.

Rosja uzależniła nas od siebie, jeżeli chodzi o LPG, a nasz kraj kompletnie nic z tym nie robi. Wystarczy, że zostanie zakręcony kurek, a czeka nas ogromny kłopot. Nie jesteśmy w stanie ściągnąć potrzebnej ilości paliwa z innych stron, bowiem nasz system nie jest do tego przystosowany. Mowa o portach czy zbiornikach, które to pomieszczą. Wszystko dostosowane było i jest do odbioru surowca z Rosji. Więc wołanie o to, aby wprowadzić sankcje z jednej strony wydaje się zrozumiałe, z drugiej to po prostu wyrok dla naszego kraju.

Przeczytaj również