Przez nieswoje OC i badanie techniczne kierowcy stracą dużo pieniędzy. Sejm przekazał niepokojące informacje

Przez nieswoje OC i badanie techniczne kierowcy stracą dużo pieniędzy. Sejm przekazał niepokojące informacje

przegląd techniczny badanie techniczne stacja kontroli pojazdów cena stawka kwota

Podaj dalej

Kierowcy posiadający OC i badanie techniczne swojego samochodu nie mogą spać spokojnie. Wszystko przez innych uczestników ruchu drogowego, którzy dość lekkomyślnie podchodzą do tego typu kwestii. Rząd zaprezentował dane, które są wręcz przerażające, jeżeli chodzi o liczbę pojazdów, które poruszają się po drogach bez tych dwóch podstawowych rzeczy.

Gdzie OC i badanie techniczne?

przegląd techniczny badanie techniczne zmiana przepisów zmiany zdjęcie
fot. freepik.com

Poseł Mirosław Suchoń (Koło Parlamentarne Polska 2050) mocno zainteresował się tym, ile samochodów dokładnie jest w bazie CEPiK. Zainteresowała go również liczba pojazdów bez ubezpieczenia OC i auta. które mają nieważne badanie techniczne. Na odpowiedź na swoją interpelacje czekał dość długo, ale gdy się doczekał ciężko było uwierzyć w zawarte tam informacje.

W Polsce na koniec października ubiegłego roku w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zarejestrowanych było blisko 33 mln pojazdów. W tej bazie jednak aż nieco ponad 9 milionów samochodów było o statusie zarejestrowany — archiwalny. To auto niewyrejestrowane i nieanulowane, inne niż zabytkowe, dla których upłynęło ponad 10 lat od daty pierwszej rejestracji i w okresie od 6 lat od daty bieżącej nie wpłynął żaden komunikat aktualizujący.

Na wspomniany dzień liczba samochodów posiadających ważne OC wynosiła ”tylko” 21,1 miliona. Jeszcze gorzej jest, gdy patrzy się na badanie techniczne – tutaj liczba wskazuje zaledwie 19,5 miliona. Co za tym idzie, bardzo duża grupa kierowców po prostu bagatelizuje obowiązki, które musi spełniać jako aktywny kierowca.

kierowca mandat samochod
fot. freepik

Problem przy kolizji czy wypadku

Oczywiście taka sytuacja nie jest do końca problem tych kierowców, którzy płacą za ubezpieczenie OC i mają badanie techniczne. Problem może jednak powstać w momencie, gdy dojdzie do zdarzenia z takim samochodem. Oczywiście koniec końców sytuacja i prawo stoi po naszej stronie. Tyle tylko, że czekać nas będzie więcej formalności i więcej straty czasu, w tego typu sytuacji.

naprawa samochodu mechanik
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News