Planujesz kupić używany samochód? Dodatkowe duże opłaty będą nieuniknione

Pogarsza się sytuacja związana z tym, jak obecnie wygląda używany samochód do zakupu na polskim rynku. Powoli można mówić o swego rodzaju ścianie, jakie powstała i jest barierą dla setek tysięcy osób, jak nie milionów w kontekście zakupu auta. Kiedyś na pojazd mógł pozwolić sobie niemal każdy, dziś nawet rynek wtórny staje się wyzwaniem.

podatek kilometry samochód spalinowy elektryczny benzyna diesel ekologia CO2
Podaj dalej

Czy warto kupować używany samochód?

samochód polerowanie lakier karoseria polerka auto
fot. freepik

Kto długo nie interesował się rynkiem samochodów używanych, dziś może odnieść wrażenie, że żyje w innym świecie. I trochę niestety tak jest, bowiem nie dość, że ceny auto poszły w górę, to również w górę poszedł ich średni wiek. Kierowcy decydując się na większy wydatek muszą liczyć się z tym, że samochód im długo nie posłuży, będzie miało duży przebieg i najprawdopodobniej będzie się często psuło.

Średnia mediana za używany samochód w Polsce wynosi obecnie 30 tysięcy złotych. To nie jest jednak koniec, bowiem tendencja jest cały czas wzrostowa. Warto jednak zwrócić uwagę na to, iż patrząc na województwa jest ona bardzo chwiejna. Najtaniej jest kupić auto w woj. kujawsko – pomorskim – 23,9 tys. zł. Najdrożej natomiast wypada woj. mazowieckie 38 tys. zł – tutaj rok do roku jest drożej o 7 tysięcy złotych.

Najmocniejszy wzrost mediany w ujęciu rocznym zanotowano w województwach: podkarpackim, lubuskim i lubelskim – o ponad 30 procent. Jedną z głównych przyczyn takiej sytuacji jest nie tylko inflacja, ale również to jak wygląda sam rynek. Jest na nim zacznie mniej pojazdów niż przed laty, a skoro czegoś jest mniej, to ma to też swoją cenę.

awaria samochodu wakacje
Freepik

Wiek pojazdów przeraża

To co może martwić i na pewno martwi jest to, że polska staje się europejskim śmietnikiem samochodów. Zgodnie z danymi IBRM Samar w czerwcu tego roku średni wiek sprzedawanego samochodu to  13 lat i 1 miesiąc. To 2 miesiące więcej niż przed rokiem, przy czym średni wiek aut z napędem benzynowym wyniósł blisko 14 lat, a diesel miał około 2 lata mniej.

Ciężko jest zatem kupić wymarzony samochód, w dobrym stanie, w dobrej cenie na polskim rynku. Trzeba być przygotowanym na to, że większość pojazdów wymaga dokładnego serwisu i sprawdzenia. Nie warto ufać handlarzowi i kupować kota w worku. Warto też do ceny zakupu doliczyć sobie kilka tysięcy na wydatek w warsztacie. Wszystko po to, aby później się nie rozczarować.

Przeczytaj również