Opony zimowe. Jak odczytać rok produkcji?

Rok produkcji opon jest tak samo ważny, jaka data ważności w produktach spożywczych. Mało który kierowca ma tego pełną świadomość, co niestety należy uznać za duży błąd. Wiele osób wie, że coś takiego istnieje, ale jaki jest tego sens i gdzie znaleźć taką datę na opinie, już nie. To bardzo ważna informacja i wręcz podstawa z elementarza dla kierowcy.

rok produkcji opony zimowe
Podaj dalej

Gdzie znaleźć rok produkcji opony?

Szukając roku produkcji należy skierować swój wzrok na zewnętrzną stronę opony. Tam powinien znajdować się szyk czterech liczb. Nie powinna się tam znajdować żadna litera, ale w niektórych modelach może znajdować się napis DOT. Jeszcze rzadziej między słowem DOT, a datą produkcji opony może znaleźć się zupełnie inne oznaczenie danego producenta.

opony zimowe samochod
fot. freepik

Najczęściej bywa tak, że wspomniane cztery liczby mogą znajdować się w eliptycznym wgłębieniu na oponie. To także nie stanowi żadnej reguły. Ogólnie rzecz biorąc zawsze trzeba szukać czterech liczb obok siebie i to jest całkowity klucz do sukcesu.

Jak odczytać rok produkcji na opinie?

Patrząc na wspomniane cztery liczby, ciężko jest bez odpowiedniej wiedzy odczytać z nich datę. Może to być np. 1122 albo 3423. Gdzie tutaj zobaczyć logiczną datę z kalendarza, z którym mamy styczność na co dzień? Ciężko.

Data jednak tutaj jest ukryta w specjalnym kodzie. Pierwsze dwie liczby oznaczają tydzień, w którym została wyprodukowana opona. Dwie kolejne to rok.

1122 – opona powstała w jedenastym tygodniu w 2022 roku.

3423 – opona powstała w trzydziestym czwartym tygodniu w 2023 roku.

W pierwszym przypadku oznacza to, że produkcja opony nastąpiła pomiędzy 14 marca 2022 a 20 marca 2022 roku. W drugim przypadku pomiędzy 21 sierpnia 2023 a 27 sierpnia 2023 roku. I w ten właśnie sposób należy prawidłowo odczytać datę. Jeżeli pojawi się zero, to nic innego jak po prostu pierwsze tygodnie w roku bądź np. 2020 rok.

Dlaczego ważny jest wiek opony?

Jeżeli ktoś żyje w przekonaniu, że opony będą służyły wiecznie, jest w bardzo dużym błędzie. Podlegają one zużyciu na skutek eksploatacji oraz na skutek upływu czasu, jaki minął od dnia ich wyprodukowania. To rzecz taka sama jak wiele innych w naszym samochodzie, którą po prostu po odpowiednim czasie należy wymienić. Tutaj rodzi się naturalne pytanie, po jakim czasie należy zainwestować w nowe ogumienie.

Opony zimowe i aktualne przepisy w Polsce
fot. freepik

Sprawa z czasem przydatności do użycia przeciętnej opony samochodowej nie jest jednoznaczna. Ważną rolę odgrywa tutaj na pewno kilka rzeczy: ile rocznie opona ma przejechanych kilometrów, jak jest przechowywana, czy była wymieniana w odpowiednim czasie.

Co ile należy wymienić wymienić opony na nowe?

Szacuje się, że jeżeli opona wykonuje swoją pracę czy to w sezonie letnim, czy zimowym, to powinna służyć około sześciu lat. Warto jednak pamiętać, że to jest tylko średnia, która nie jest żadnym wyznacznikiem. Jeżeli kierowca ma już świadomość, że długo korzysta z jakiegoś kompletu opon, powinien zlecić sprawdzenie specjaliście. Nawet jeżeli na pierwszy rzut oka bieżnik wydaje się w porządku, to wcale nie oznacza, że stan gumy wciąż jest należyty.

Trzeba pamiętać o tym, że w Polsce mamy bardzo różnorodne warunki atmosferyczne. Zarówno jeżeli chodzi o śnieg, deszcz czy temperatura. Opony to nieustannie odczuwają, choć nie do końca zdajemy sobie z tego w pełni sprawę.

Przeczytaj również