Odpalając silnik nigdy nie rób tego przez pierwsze minuty jazdy. Tak kierowcy zimą niszczą samochód na mrozie

Odpalając silnik nigdy nie rób tego przez pierwsze minuty jazdy. Tak kierowcy zimą niszczą samochód na mrozie

silnik samochod zima

Podaj dalej

Polska w ostatnich dniach została pokryta mrozami, co mocno odczuwa każdy silnik. Każdy kierowca powinien mieć to zawsze na względzie odpalając swój samochód. Bo problemów z tego tytułu można mieć naprawdę sporo i nie każdy niestety zdaje sobie z tego sprawę. A o naszą jednostkę napędową naprawdę łatwo zadbać. Wystarczy się… nie śpieszyć.

Silnik na mrozie

diesel olej silnik
fot. freepik

Większość ostatnich poranków dla wielu kierowców wygląda podobnie. Zaczyna się od utraty czasu na odśnieżaniu czy skrobaniu szyb, a później nadrabiania straconego czasu na drodze. Wówczas większość osób zapomina, że w ten sposób cierpi samochód, a dokładnie silnik. W nim, jak wiadomo jest olej, który potrzebuje czasu na rozgrzanie się, aby móc pełni chronić jednostkę napędową swoimi właściwościami.

Dlatego też po odpaleniu samochodu, nigdy nie powinniśmy szybko jechać przez pierwsze minuty. Podobnie zresztą, jak doprowadzać do wysokich obrotów silnika, gdyż olej jeszcze nie pracuje w tej fazie tak jak powinien. Jazda na starcie powinna być zawsze wolniejsza, spokojniejsza i tak do momentu aż nie będziemy przekonani, aż auto będzie w pełni gotowe do naturalnej jazdy.

Silnik to element niezwykle delikatny, dlatego trzeba obchodzić się z nim bardzo łagodnie. Jeżeli od razu zaczynamy go męczyć, gdy jednostka nie jest gotowa w pełni do jazdy, wówczas można go po prostu zniszczyć. Awaria nie nastąpi od razu, ale tego typu zachowania z czasem zaprocentują na niekorzyść i bardzo poważny wydatek.

silnik wysokoprezny diesel
fot. freepik

Samochód nie lubi mrozów

Oczywiście nie tylko silnik cierpi na mrozie, ale wiele innych układów w naszym samochodzie. Jako odpowiedzialni kierowcy musimy mieć to na względzie i nie niszczyć sobie po prostu auta w takich warunkach. Trzeba również pamiętać, że rozgrzewanie auta w postoju to bardzo nieodpowiedzialna rzecz, bowiem auto tak naprawdę wtedy się nie rozgrzewa. Pojazd musi jeździć, bo taka jest jego rola, a nie stać z włączonym silnikiem.

samochód zimą na zewnątrz
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News