Daleka podróż? Pamiętaj o podstawach
Nie można rozpocząć tutaj od najważniejszej kwestii, czyli bezpieczeństwie. Trzeba pamiętać, że w okresie świąteczno-noworocznym dochodzi do niemal największej ilości zdarzeń drogowych w ciągu całego roku. Pośpiech, roztargnienie, zbyt duża pewność siebie i bardzo wiele inny rzeczy wpływa na to, że podróż do najbliższych może nie dojść do skutku. Oczy trzeba mieć szeroko otwarte, skupiać się na drodze, odpowiednio wcześnie reagować i przewidywać potencjalne zagrożenie. To na pewno uchroni w dużej mierze przed potencjalnym zdarzeniem, jakie może się przytrafić.
Przechodząc jednak do większych szczegółów – przed każdą dłuższą podróżą warto napełnić bak paliwa do pełna. Nie ma co przekładać tego na później, tylko najlepiej odhaczyć podstawową rzecz od razu. Warto zadbać o czystość przedniej i bocznych szyb, bowiem warunki pogodowe są jakie są, a dobra widoczność to ogromny plus. Tym samym poprawia się komfort jazdy, który jest niezwykle istotny.
Nie można zapominać także o sprawdzeniu płynów, w tym najbardziej potrzebnego – do spryskiwaczy. Jego zużycie w tym okresie jest duże, a przez deszcz, mokrą nawierzchnie i zabrudzenia, jakie są wyrzucone przez inne pojazdy, używa się go często. Aby mieć pewność, że szyba będzie odpowiednio przejrzysta, nie należy zapomnieć także, aby wycieraczki prawidłowo pracowały. W razie potrzeby warto je szybko wymienić.
Warto być przewidywalnym nie tylko na drodze
Wielu kierowców w okresie zimowym wozi w bagażniku koc lub koce. To na wszelki wypadek, gdyby doszło do awarii samochodu, gdzieś np. w środku lasu, gdzie temperatura będzie jeszcze niższa niż normalnie. Czekając długo na pomoc w pojeździe, w którym nie można się ogrzać, może dojść do wychłodzenia organizmu. A trzeba pamiętać, że nie zawsze i wszędzie jest zasięg w telefonie, aby zadzwonić.
Pasażerowie powinni mieć na uwadze, aby zbyt mocno nie rozpraszać kierowcy. Święta rządzą się swoimi prawami i każdy nie kryje w tym czasie radości z czasu wolnego oraz odpoczynku. Kierowca jednak powinien być w pełni skupiony na tym, co dzieje się na drodze. Wszelkiego rodzaju rozpraszacze nie wpływają korzystne na prowadzenie pojazdu.
Końcówka roku, spotkania rodzinne i siedzenie przy wspólnym stole, sprzyja również spożywaniu alkoholu. Trzeba nie tylko pamiętać o tym, aby nie wsiadać za kierownicę po spożyciu, z myślą – a może się uda. Również będąc ”wczorajszym” można mieć w sobie sporą ilość promili, choć samopoczucie może na to nie wskazywać. Warto przebadać się alkomatem albo po prostu dać sobie więcej czasu na to, aby mieć 100 procent pewności, że jest się trzeźwym.