Naklejka na szybie samochodu. Czy każdy kierowca w Polsce może już ją legalnie i bez konsekwencji usunąć?

Naklejka na szybie samochodu. Czy każdy kierowca w Polsce może już ją legalnie i bez konsekwencji usunąć?

naklejka szyba samochod

Podaj dalej

Czy naklejka na przedniej szybie samochodu wciąż jest potrzebna i czy można ją legalnie usunąć? To pytania, które od dziś towarzyszą kierowcom w całej Polsce. Po zmianie przepisów trudno znaleźć odpowiedź, czy temat oznakowania pojazdu na przedniej szybie dotyczy wyłącznie sytuacji po rejestracji pojazdu, czy tak naprawdę każdej. A odpowiedź jest tak naprawdę bardzo prosta.

Naklejka potrzebna czy niepotrzebna?

tablica rejestracyjna zero cyfra przesąd pech

Każdy kierowca, który czuje, iż naklejka na przedniej szybie samochodu z numerem rejestracyjnym szpeci jego pojazd, może ją usunąć. Z tego tytułu nie będzie miał żadnych konsekwencji przy kontroli policji czy po zrobieniu zdjęcia przez fotoradar. Polskie prawo od 4 września zezwala na to, aby poruszać się po drogach bez słynnej srebrnej naklejki.

Jedyny problem to zapewne samo jej usunięcie, które nie jest tak proste. A to dlatego, żeby nie było możliwości jej przeklejania na inne pojazdy. Zatem ktoś, kto zmieniał pojazdy często, tym razem będzie mógł usunąć naklejkę po raz ostatni. Przyjemność z tego żadna, ale na pewno poprawi się estetyka pojazdu i jego wyglądu.

A metod na usunięcie jest dużo, ale żadna z nich nie jest szybka. Naklejka może być ogrzewana suszarką, może być namaczana specjalnymi środkami, czy też zdzierana za pomocą noża. Na pewno trzeba będzie poświęcić na na nie kilka, a kilkadziesiąt minut, zanim to miejsce doprowadzi się do stanu użytku.

samochody-zaparkowane-w-rzedzie-od-strony-ulicy-miasta_127089-11771-freepik
fot. freepik

Czy obowiązkiem jest pozbycie się naklejki?

Warto jednak pamiętać, że kto nie chce, nie musi usuwać naklejki z przedniej szyby. Może ona pozostać na stałe, jeżeli nikomu nie przeszkadza. Na pewno również i z tego tytułu nie będziemy mieli problemów w trakcie kontroli. Żaden funkcjonariusz nie ma prawa stwierdzić, że ta np. ogranicza naszą widoczność w trakcie jazdy.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News