Mandat i nowy taryfikator w rzeczywistości. Ogromna kwota zostanie odebrana polskim kierowcom

Mandat i nowy taryfikator w rzeczywistości. Ogromna kwota zostanie odebrana polskim kierowcom

mandat pieniadze kontrola

Podaj dalej

Już pierwsze dni nowego roku pokazują, że nowy mandat i taryfikator działa na wyobraźnie kierowców. Jeżdżą oni wolniej, jest mniej zdarzeń drogowych i ogólnie rzecz ujmując jest bezpiecznie. Na razie to tylko słowa funkcjonariuszy, a na pierwszy pełny raport trzeba jeszcze trochę poczekać. Mimo wszystko wedle szacunków i tak sporo wydamy na grzywny.

Mandat wysokim procentem budżetu państwa

kontrola predkosc policja

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego szacują, że dzięki wykroczeniom kierowców budżet państwa zostanie zasilony kwotą niemalże 4 miliardów złotych. To blisko jeden procent wszystkich całej kwoty, a więc niemały zastrzyk gotówki porównując do poprzednich lat. Czy jednak te zapowiedzi się sprawdzą, wiele zależy od nas samych.

Pierwsze dni nowego roku wbrew pozorom są dość pozytywne. Kierowcy w obawie, że otrzymają wysoki mandat jeżdżą wolniej i bezpieczniej. Oczywiście nie wszyscy, ale to właśnie te przepisy mają odróżnić piratów drogowych, którzy nie potrzebują prawo jazdy, od zwykłych kierowców.

A, że podwyższenie mandatów i zmiana taryfikatora przynosi rezultat pokazano na Słowacji. U naszych sąsiadów po podwyżce stawek mandatów liczba wypadków spadła o 23 procent, a liczba ich ofiar o 37 procent. Niewątpliwie dla takich liczba warto wprowadzać tego typu zmiany.

mandat policja kontrola

Polska w czubie niebezpiecznych krajów

To, że w Polsce jest niebezpiecznie na drogach wiadomo nie od dzisiaj. W 2019 roku nasz kraj zajął trzecie miejsce pod względem liczby zabitych na tysiąc mieszkańców. Przed nami znalazła się tylko Łotwa i Bułgaria. Wygląda na to, że po tym roku już nie będziemy musieli wstydzić się za tak kompromitujące dane.

policja mandat kontrola

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News