Mandat dla pasażera to już norma. Policja już nie karze tylko samych kierowców. Na co trzeba uważać?

Mandat dla pasażera to już norma. Policja już nie karze tylko samych kierowców. Na co trzeba uważać?

mandat policja pasazer

Podaj dalej

Kontrole na drogach coraz częściej kończą się tym, że mandat otrzymuje nie tylko kierowca, ale również i pasażer. A przecież w fotelu obok kierowcy czy na tylnych siedzeniach, zawsze czujemy się pewnie, bezkarnie i nawet przez głowę może nie przejść, że możemy otrzymać grzywnę. A jednak jest ku temu podstawa prawna.

Mandat dla pasażera

mandat policja predkosc
lubuska.policja.pl

Najczęstszą rzecza za jaką pasażer otrzymuje mandat są niezapięte pasy. Większość osób wciąż lekceważy tę prostą czynność, która już wielu milionom osobom uratowała życie i nie naraziła na większy uszczerbek na zdrowiu. Mimo to wciąż są osoby, które bagatelizują dość mocno to, jak wiele dobrego płynie z jednego ”kliknięcia”.

Dlatego też policja zwraca na to uwagę i gdy tylko widzi niezapięte pasy u pasażera, wystawia mu mandat. Sama kara niewątpliwie nie jest duża, bowiem jest to tylko 100 złotych. Mimo wszystko płacenie takiej grzywny nie jest niczym przyjemnym. I nie chodzi tutaj nawet o same pieniądze, ale o fakt, że narażamy siebie i kierowcę na nieprzyjemności.

Kierowca bowiem też może lecz nie musi otrzymać za nas mandat. Dość łatwo może się jednak z niego wywinąć, bowiem wystarczy, że ”całą winę” zrzuci na pasażera. Trzeba tutaj jednak pamiętać o czymś innym, kluczowym, a więc o naszym życiu i zdrowiu. Bo później potrzeba będzie wiele więcej niż jeden banknot do tego, aby wrócić do pełni sił.

mandat predkosc taryfikator
lubuska.policja.pl

Policja patrzy i kontroluje

Okres wakacyjny to moment, w którym policja bardziej aktywnie zwraca uwagę na wszystko. A to z racji okresu, w którym jako obywatele czujemy dużo poluźnienie. Niestety to bardzo błędne co już pokazują policyjne statystyki. Nie ma już województwa w Polsce, w którym nie zginęłaby choć jedna osoba na drodze.

Na 16 lipca życie straciło w wakacje już 122 na polskich drogach. A przecież wakacje trwają raptem około trzech tygodni. Nie sposób zliczyć ile w tym czasie osób straciło zdrowie, w różnych wypadkach i kolizjach. Warto zatem zapinać pasy, a także jeździć bezpiecznie. Bo wszystko nie tyczy się nas do momentu, aż coś się nie przytrafi.

nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu mandat
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News