Kupujesz używany samochód? Szukaj auta w tych województwach, to uda się zaoszczędzić kilka tysięcy złotych

Kupujesz używany samochód? Szukaj auta w tych województwach, to uda się zaoszczędzić kilka tysięcy złotych

parking samochód kara mandat odholowanie policyjny pojazd

Podaj dalej

Jak pokazują najnowsze dane używany samochód wciąż nie tanieje, a drożeje. Jego mediana przekroczyła już 30 tysięcy złotych i dokładnie wynosi 30 900 zł. To oznacza, że lista chętnych do zakupu w tym roku z każdym takim wzrostowym miesiącem maleje. Kto jednak szuka tanio może znaleźć, a warto szukać po… niektórych województwach.

Da się taniej kupić samochód

silnik samochod zima
fot. freepik

Mediana powstaje w oparciu o średnie wyliczenia wartości ze wszystkich województw. Na pewno taniego samochodu nie kupimy w województwach: mazowieckim, śląskim, wielkopolskim oraz małopolskim, gdzie przekracza ona znacząco aktualną wartość. Widać jednak, że mowa tutaj o miejscach najbardziej rozwiniętych w kraju.

Warto spojrzeć na oferowany samochód w warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubelskim czy kujawsko-pomorskim. Tam mediana jest na poziomie poniżej 25 tysięcy złotych! Oznacza to, że między niektórymi województwami przekracza ona nawet 10 tysięcy złotych! Kto zatem szuka auta w rozsądnej cenie, to znajdzie.

Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby każde auto bardzo dokładnie sprawdzić przed zakupem. Bo ani to drogie, a tym bardziej to tańsze, nie gwarantuje tego, że inwestycja jest strzałem w dziesiątkę. Może okazać się tak, że trzeba będzie sporo dopłacić do późniejszych napraw. Dlatego lepiej mieć pewność, że samochód jest na tyle sprawny, że będzie nim można dłużej pojeździć.

samochod-parking-mandat-parkowanie
fot. freepik

2023 rok nie będzie dalej tani

Ostatnie lata to ciągle wzrosty cen samochodów. Do tego drogie paliwo, co w komplecie sprawia, że posiadanie auta staje się bardziej możliwe już dla danej klasy społecznej. Biorąc jeszcze pod uwagę ryzyko otrzymania wysokiego mandatu, można już naprawdę popaść w duże tarapaty finansowe, jeżeli komuś powinie się noga.

W tym roku nie ma co liczyć na to, że sytuacja znacząco się poprawi. Bardziej to społeczeństwo będzie musiało gonić za cenami, niż ceny dostosują się do nas. Jedynie jeżeli dojdzie do naprawdę dużego złamania na rynku, wówczas będzie można liczyć na szybszą poprawę. Nie ma co jednak czarować się takimi nadziejami, bowiem są one mało prawdopodobne.

dokument kierowca samochod
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News