Kiedy można otrzymać zakaz prowadzenia pojazdu?

Mandat nie jest niczym przyjemnym, ale jeszcze mniej przyjemne jest, gdy kierowca otrzyma zakaz prowadzenia pojazdu. Tym bardziej, że może on obowiązywać nawet do końca naszego życia. To znacznie poważniejsza kara, niż ta po tradycyjnej kontroli, gdzie kończy się na punktach karnych i pewnym wydatku. Jak trzeba jednak podpaść funkcjonariuszom, aby otrzymać sądowy rozbrat z samochodem?

unia europejska zakaz samochód samochody
Podaj dalej

Za co zakaz prowadzenia pojazdu?

opłata kierowca pieniądze
fot. freepik

Samo pojęcie jest dość rozległe, bowiem może się ono tyczyć lat odebrania uprawnień, jak i samego typu pojazdu, którym nie można kierować. Wiele tak naprawdę zależy od popełnionego przewinienia, jak i samych okoliczności danego zdarzenia. Są na bowiem pewne pole manewru i może w pewien sposób złagodzić wyrok. Mowa tutaj o artykule 42 kodeksu karnego, który zezwala na wyszczególnienie danego zakazu. Np. jeżeli zawodowy kierowca ciężarówki popełni wykroczenie w samochodzie osobowym, sam zakaz może tyczyć się wyłącznie kat. B prawa jazdy. Wówczas dalej dana osoba może pracować i zarabiać.

Kiedy sąd orzeka całkowity zakaz prowadzenia pojazdów? Wówczas, gdy kierujący nie zatrzymał się do kontroli, jaką chciała przeprowadzić policja. Również gdy nie zastosował się do wcześniejszej decyzji sądu o cofnięciu uprawnień. Na nie krócej niż trzy lata można stracić uprawnienia, jeżeli dana osoba w czasie popełnienia przestępstwa drogowego była pod wpływem alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegła z miejsca zdarzenia.

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów orzekany jest natomiast w przypadku, gdy kierowca jest nietrzeźwy lub pod wpływem środka odurzającego i wówczas doprowadzi do wypadku, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Również ucieczka z miejsca zdarzenia i ponowne przyłapanie na jeździe w stanie nietrzeźwości, przyczynia się do takiej decyzji.

wypadek wypadki samochód umiejętności potrafisz
fot. freepik

Czy jest możliwość skrócenia sądowego zakazu jazdy?

Istnieje prawna możliwość skrócenia zakazy prowadzenia pojazdu przez sąd. Taka ewentualność może mieć miejsce w trzech przypadkach:

– gdy upłynęła połowa okresu, na jaki orzeczono środki karne
– skazany przestrzegał porządku prawnego
– środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok

W przypadku, gdy obowiązuje zakaz dożywotni na prowadzenie pojazdu, wtedy kierowca może dopiero po 15 latach ubiegać się o zwolnienie z kary. Sądy niechętnie łagodzą wyroki, bo też niechętnie je przyznają. Musi być naprawdę duży powód ku temu, aby orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdu. Dlatego też takie osoby nie mają zaufania po stronie prawa i trzeba przedstawić naprawdę dobre argumenty, aby odbiec od takiej decyzji – nawet po latach.

Pewną alternatywą jest wyposażenie samochodu w blokadę alkoholową, na co sądy wyrażają zgodę. Wówczas kierowca, który podpadł za spożywanie alkoholu, po latach może ponownie wsiąść do auta. Gorzej z tzw. ”przestępcami drogowymi”’ u których trudno odmówić zaufanie. Warto zatem stosować się do prawa i zasad ruchu drogowego, aby nigdy nie podpaść policji, a także sądowi. Współczesne życie bez samochodu na pewno nie jest niemożliwe, ale nie jest rzeczą łatwą. Zwłaszcza dla kogoś, kto jeździ od kilku lat.

Przeczytaj również