Dlaczego jesienią warto wymienić dywaniki samochodowe z welurowych na gumowe?

Jesień już w pełni, ale nie wszyscy kierowcy zdążyli wymienić jeszcze dywaniki samochodowe. Warto to zrobić, gdyż welurowe sprawdzają się idealnie wiosną i latem, a gumowe jesienią i zimą. Oczywiście nie należy tutaj kierować się wyłącznie samym kalendarzem. Doskonale wiadomo, że np. wiosna w ostatnich latach przychodzi z dość dużym opóźnieniem. Bardziej jest to druga część jesieni

dywaniki samochodowe kierowca
Podaj dalej

Kiedy wymienić dywaniki w samochodzie?

wyprzedzanie cepik
fot. freepik

Najlepszy moment na to jest wówczas, kiedy widać w pogodzie, że przed nami okres deszczowy. To właśnie deszcz jest głównym sygnałem do tego, aby dokonać wymiany. Trzeba pamiętać o tym, że dywaniki welurowe nie powinny chłonąć dużej ilości wilgoci. Z czasem może to doprowadzić do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu w samochodzie. Jeszcze gorzej gdy pojawi się pleśń i grzyb, a bakterie będą zawładną wnętrzem naszego samochodu.

Żaden kierowca nie lubi sytuacji, gdy wsiada do samochodu, a od wnętrza zastaje zaparowaną szybę. To właśnie jeden z głównych powodów tego, że dywaniki welurowe nie zostały wymienione na gumowe. Z nich znacznie łatwiej jest się pozbyć wody, którą wprowadza się do wnętrza samochodu po deszczu czy w postaci śniegu.

Guma jak wiadomo nie wchłania wody i później wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć ją szmatką, aby zniknęła ona z wnętrza pojazdu. To właśnie na dywanikach gromadzi się najwięcej wilgoci, dlatego należy starannie zadbać o to, aby ograniczyć nadmiar wody w pojeździe. Jesień i zima to newralgiczne miesiące pod tym względem. Nawet dobre otrzepanie butów nie rozwiąże tutaj problemu, a jedynie nieco je ograniczy w czasie.

wyprzedzanie cepik
fot. freepik

Brak dywanika gumowego dużym problemem po zimie

Po całym ”wodnistym sezonie”, a więc jesieni i zimie, może okazać się, że mokry dywanik to najmniejszy problem. Duże ilości wody mogą sprawić, że dywanik przepuści wodę i zacznie ją pochłaniać wykładziny podłogowej. Tam już pozbycie się problemu będzie dużo trudniejsze. Inna kwestia, że niedbalstwo w dłuższej perspektywie może przyczynić się do rdzewienia znajdujących się pod materiałem elementów.

To jednak przyjdzie z czasem, bowiem pierwszą oznaką jest zawsze chlapa pod nogami i nieprzyjemny zapach przybierający na sile. Problem pozbycia się wilgoci z samochodu wcale nie jest wbrew pozorom prosty i może trwać bardzo długo. Tym bardziej, jeżeli nie będzie sprzyjała ku temu pogoda. Wówczas trzeba naprawdę sporo zainwestować czasu i środków finansowych, aby doprowadzić auto do stanu użytku.

Każdy kierowca powinien obowiązkowo posiadać dwa komplety dywaników, a jeżeli już chce jeden to zdecydowanie lepiej zestaw gumowy. Trzeba jednak pamiętać, że dywaniki welurowe także mają swoje zalety wiosną czy latem. Znakomicie pochłaniają kurz i mniejsze zabrudzenia. Dzięki temu kierowca ma pewność, że we wnętrzu samochodu jest optymalna czystość. Oczywiście jeżeli samochód jest sprzątany co odpowiedni czas. Bo jeżeli nie to nawet najlepsze dywaniki nie poradzą sobie z wszelkiego rodzaju nieczystościami.

Jeżeli ktoś nie posiada dwóch kompletów, warto zorientować się w temacie. Ceny za dywaniki bywają duże, ale można też trafić naprawdę na tańsze i dobre jakościowe produkty.

Przeczytaj również