Czy można wybić szybę w obcym samochodzie? Zdecydowanie tak, a nawet trzeba

Czy można wybić szybę w obcym samochodzie? Zdecydowanie tak, a nawet trzeba

samochod szyba okno

Podaj dalej

Mało kto wie, że można wybić szybę w obcym samochodzie i nie mieć z tytułu żadnych problemów. Takich przypadków w Polsce nie brakuje i policja sama do tego namawia. Oczywiście, aby móc to zrobić wcześniejm muszą być spełnione odpowiednie przesłanki. A tych na pewno w obecnych dniach nie brakuje i brakować nie będzie.

Upał? Wybij szybę w samochodzie

dowod rejestracyjny samochod
fot. freepik

W Polsce cały czas obowiązuje ostrzeżenie związane z upałami. Jak donosi Damian Dąbrowski prognozujący pogodę dla Śląska w najbliższych dniach trzeba liczyć się z temperaturą 31-34 stopni Celsjusza. Z kolei na Mazowszu ma być około 35-37 stopni! Jeżeli myśleliście, że jest gorąco, to gorąco dopiero będzie.

Dlatego tak ważne jest to, aby nawet na kilkanaście minut nie zostawiać dzieci, psa, czy kogokolwiek innego w samochodzie! A takich sytuacji niestety nie brakuje. Rodzic idzie na chwilę do sklepu i zostawia dziecko w foteliku, bo śpi. Podobnie ma się sytuacja ze zwierzętami. To najgorsze co można zrobić, nawet przy lekko uchylonych oknach!

Jeżeli jesteśmy świadkami, że ktoś został zamknięty w pojeździe możemy bez konsekwencji wybić szybę, aby ratować kogoś życie. Wcześniej jednak trzeba wykonać połączenie na telefon alarmowy 112 i poinformować o sytuacji. Operator po opisaniu sytuacji podejmie decyzję, czy wymagana jest nasza interwencja. Z reguły dostaje się zielone światło, bo czas jest niezbędny w tego typu sytuacji. Nikt nie może sobie pozwolić na to, aż przyjdzie patrol, bo każda sekunda jest cenna.

samochod akcyza oplata
fot .freepik

Prawo stoi po naszej stronie

Nie musimy obawiać się, że przyjdzie nam płacić za nową szybę i jej wstawienie. Żadna osoba z tego tytułu nie będzie miała żadnych problemów. Policja zezwoliła na tego typu działanie, jest to udokumentowane i prawnie mogliśmy tego dokonać. Mało tego – problemy będzie miał za to właściciel samochodu, który odpowie za pozostawienie danej osoby, czy zwierzęcia w pojeździe.

Warto o tym pamiętać i gdy trzeba interweniować. Kierowcy z kolei muszą pamiętać o tym, że przy obecnych temperaturach temperaturaw pojeździe bardzo szybko osiąga temperaturę ponad 60 stopni Celsjusza. Wystarczy kilka minut, aby ktoś stracił przytomność, a po chwili nawet i życie.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News