Czy dowód rejestracyjny jest w ogóle jeszcze potrzebny kierowcom? Dla jednych tak, dla innych kompletnie nie

Czy dowód rejestracyjny jest w ogóle jeszcze potrzebny kierowcom? Dla jednych tak, dla innych kompletnie nie

prawo jazdy

Podaj dalej

Dowód rejestracyjny to niegdyś jeden z najważniejszych dokumentów w kontekście posiadanego samochodu. Dziś jego rola choć jest ważna, to jednak wbrew pozorom staje się coraz bardziej marginalna. Nawet nie trzeba wyrabiać nowego dokumentu, gdy skończy się w nim miejsce na pieczątki, bowiem to zbędny wydatek i strata czasu dla większości obywateli.

Kiedy tak naprawdę dowód rejestracyjny jest potrzebny?

samochod akcyza oplata
fot. freepik

W dzisiejszym świecie wszystko ucieka do technologii cyfryzacyjnej. Co za tym idzie, wszystko co niezbędne mamy tak naprawdę w swoich telefonach, a policja ma z kolei wszystko w swoich bazach. Dlatego też bardzo wielu kierowców porusza się bez dowodu rejestracyjnego i nie musi go wyrabiać nawet przed przeglądem. Otrzymuje się wtedy specjalny dokument, który potwierdza przejście przeglądu.

Obecnie nowy dokument należy wyrobić wyłącznie w kilku przypadkach. Jeżeli właściciel pojazdy zmienił dane osobowe czy adresowe, sam dokument został uszkodzony, zniszczony, skradziony lub zgubiony.Wtedy jako właściciel pojazdu każdy ma obowiązek udać się do Wydziału Komunikacji w odpowiednim miejscu, aby złożyć wniosek o wyrobienie nowego.

Dowód rejestracyjny należy mieć ze sobą na pewno gdy opuszczamy kraj. Policja w innych krajach w przypadku kontroli nie ma możliwości sprawdzenia naszego pojazdu w inny sposób. Nie ma jeszcze np. w Unii Europejskiej ujednoliconego systemu. Choć taki pomysł już się pojawił, ale na pewno nie jest prosty do tego, aby wdrożyć go na tak ogromną skalę. To kwestia przyszłości i miejmy nadzieję, że niedalekiej.

tablica rejestracja samochodu
fot. freepik

Dokument ważny i ważniejszy

W Polsce wciąż wielu kierowców woli wozić ze sobą dowód rejestracyjny, a nawet i prawo jazdy. Oczywiście to kwestia przyzwyczajenia i na pewno większej pewności siebie w trakcie kontroli. Zwłaszcza dla ludzi starszej daty, którzy są po prostu nauczeni przebywać z dokuemntami na co dzień. Warto jednak pamiętać, że wiele rzeczy można mieć w usłudze mObywatel.

tablcia samochod rejestracja
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News