Benzyna z kolejną tradycyjną już podwyżką. Cena tego paliw zaraz przekroczy 7 złotych w hurcie! Co to oznacza?

Benzyna z kolejną tradycyjną już podwyżką. Cena tego paliw zaraz przekroczy 7 złotych w hurcie! Co to oznacza?

paliwo plus pieniądze świadczenie

Podaj dalej

Środa to kolejny dzień w którym benzyna zdrożała w cenie hurtowej. Już od tygodnia nie było ani jednego dnia, w którym paliwo to choć na chwilę przestałoby drożeć. W zaledwie siedem dni 95-tka kosztuje więcej aż o 54 grosze! Nic więc dziwnego, że na stacjach palwi z dnia na dzień obserwujemy jak ceny idą nieustannie w górę.

Benzyna dobija do 7 złotych

lpg benzyna diesel
fot. freepik

Obecnie litr benzyny w hurcie wynosi 6,94 zł/l, a więc bez marży za popularną 95-tkę nie powinniśmy już zapłacić mniej, niż 7,50 zł/l. To wręcz niewiarygodnie jak szybko podskoczyła cena za to paliwo w przeciągu kilkudziesięciu dni. Nic dziwnego, że kierowcy są wściekli, bowiem ani dolar, ani też ropa w tym czasie znacząco nie zmieniła swojej ceny.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, dlaczego benzyna w ostatnich dniach aż tak drożeje. To już ponad złotówka w miesiąc, bez większego powodu, który byłby jasny dla kierowców. Pojawiają się tłumaczenia, że znacząco wzrósł popyt na to paliwo, w ostatnim czasie. Inni tłumacza to tym, że diesel budzi coraz mniejsze zainteresowanie jako silnik  i to 95-tka staje się topowym produktem.

Większość analityków mimo wszystko zwraca uwagę na popyt i tendencję. W tym okresie to zawsze benzyna drożeje, z kolei diesel drożeje na jesień. To kwestia tego, że zaczyna się tzw. ”okres wakacyjny”, gdzie popyt jest bardzo duży na to paliwo. Produkcja niestety nie jest na takim pziomie jakim powinna, dlatego też cena rośnie. Trzeba również pamiętać tym, że Polska jako kraj w pewnej części sprowadza gotowe paliwa.

ceny paliw lpg benzyna diesel
fot. freepik

Dla cen paliw ratunek niewielki

Jako, że wchodzimy we wspomniany okres wakacyjny, zaczyna się sezon jazdy samochodem. Z tego tez powodu ceny paliw będą rosły, bo rosły zawsze. Ale teraz bardziej to widzimy i odczuwamy, ze względu na kryzys jaki dosięga nie tylko naszego kraju. Problemy z ropą sprawiają, że wzrosty są większe niż zazwyczaj i… zapowiada się, że będą jeszcze większe.

Im bliżej wakacji tym bardziej realny scenariusz, że benzyna może kosztować 8 złotych. Diesel do tej kwoty może nie dobić, ale obecnie ciężko jest cokolwiek wykluczyć. Na początku poprzedniego miesiąca, żaden analityk ani ekspert nie powiedziałby, że obecnie cena benzyny będzie wynosiła 7,50 zł. Tak samo nikt nie jest nam w stanie zagwarantować, że w pierwszy dzień wakacji, na stacjach nie zobaczymy dwóch ósemek przy każdym z paliwie. Zwłaszcza, że wszyscy zapowiadają, że szczyt najwyższych cen paliw jeszcze nie został na pewno osiągnięty.

diesel ceny paliw benzyna
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News