Policja z Opola pokazuje, jak kierowca o mało nie rozjechał pieszego. I przypomina o odblaskach

Policja z Opola pokazuje, jak kierowca o mało nie rozjechał pieszego. I przypomina o odblaskach

Podaj dalej

Zobaczcie, jak bardzo niewidoczny może być pieszy bez odblasków. Nagranie otrzymali policjanci z Opola od jednego z kierowców. Zarejestrował on sytuację na przejściu dla pieszych w ścisłym centrum miasta. Tylko w tym roku na Opolszczyźnie, w 85 wypadkach z udziałem pieszych, 13 z nich zginęło.

Policja apeluje – zadbajcie o własne bezpieczeństwo. Bądźcie widoczni, rozważni i zapobiegliwi. Z kolei, jako kierowcy, zwracajcie szczególną uwagę na wszystkich pieszych. Wypadki z udziałem pieszych niejednokrotnie mają drastyczne skutki, ponieważ nie chroni karoseria, pasy ani poduszki powietrzne. W zderzeniu z samochodem są więc bez szans.

W tym roku doszło już do 85 wypadków z udziałem pieszych, gdzie śmierć poniosło 13 osób, a rannych zostało 75 z nich. Brali oni również udział w ponad 140 kolizjach. Do najczęstszych błędów pieszych, należą m.in. nieostrożne wejście na jezdnię, wchodzenie na jezdnię zza zaparkowanego pojazdu, przechodzenie w miejscu niedozwolonym oraz chodzenie niewłaściwą stroną jezdni. Dodatkowo, policjanci ujawnili ponad 280 wykroczeń dotyczących niekorzystania z odblasków poza terenem zabudowanym po zmroku. W mijającym roku, funkcjonariusze interweniowali ponad 4 000 razy w związku z wykroczeniami popełnianymi przez pieszych.

Kierowca BMW założył koguta na dach i udawał policyjny radiowóz. Pościg za przebierańcem

Natomiast, jednymi z najczęstszych wykroczeń, jakie popełniają kierowcy wobec pieszych, są głównie omijanie pojazdu przed pasami, czy też nieustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Jako kierowcy zwracajmy więc szczególną uwagę w tych miejscach. W rejonie skrzyżowań i przejść zmniejszmy prędkość i wzmóżmy czujność.

Należy również pamiętać, że przepisy nakładają obowiązek korzystania z elementów odblaskowych po zmroku, poza terenem zabudowanym, warto jednak korzystać z nich również w mieście i w ciągu dnia. Odblaski pozwalają kierowcom dostrzec pieszego już z ponad 100 metrów. Da im to potrzebny czas na odpowiednie manewry i zachowanie na drodze. Bowiem widoczny pieszy to bezpieczny pieszy.

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News