PKN Orlen zakończył testy sieci 5G. Wszystko poszło zgodnie z planem 

PKN Orlen zakończył testy sieci 5G. Wszystko poszło zgodnie z planem 

PKN Orlen zakończył testy sieci 5G. Wszystko poszło zgodnie z planem 

Podaj dalej

PKN Orlen jako jedyny w Polsce zakończył testy prywatnej sieci 5G w infrastrukturze przemysłowej. Wprowadzone rozwiązania w przyszłości mogą być ogromnym wsparciem dla prowadzonych procesów biznesowych we wszystkich obszarach działalności firmy. Testy odbyły się na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku oraz na stacji paliw znajdującej się w pobliżu. 

Rozwój technologii na stacjach Orlen 

,,PKN ORLEN wyznacza trendy i wprowadza innowacyjne rozwiązania. Jako pierwsza firma w Polsce przetestowaliśmy prywatną sieć 5G w realnym otoczeniu przemysłowym. Zdobyte doświadczenie pozwoli nam na efektywne wykorzystanie tej technologii w procesach produkcyjnych. Na przykład w produkcji rafineryjnej i petrochemicznej wykorzystanie 5G pozwoli na optymalizację procesów wytwórczych i logistycznych, zwiększenie wydajności i ograniczenie ryzyka operacyjnego, a nawet osiągnięcie celów redukcji emisji” – mówi Artur Groszek, Dyrektor Wykonawczy ds. Informatyki PKN ORLEN.

Wraz z rozwojem transformacji cyfrowej rośnie również zapotrzebowanie na nowe technologie. Wyniki przeprowadzonych testów wskazują na to, że sieć 5G zapewnia najlepszą oraz niezawodną transmisję informacji w aplikacjach o znaczeniu krytycznym w zakresie sterowania i monitoringu procesów produkcyjnych. Najlepsze jest w tym wszystkim to, że umożliwia także korzystanie z ogromnej liczby danych, które ciągle spływają z sensorów, urządzeń pomiarowych oraz maszyn produkcyjnych. 

Partnerzy zaawansowanej technologii 

Partnerami testów, w których PKN Orlen wzięło udział, były renomowane firmy technologiczne. Dostarczyły one zaawansowaną technologicznie infrastrukturę sieci 5G oraz kompatybilne z nią urządzenia. Dzięki temu przetestowano rozwiązania z zakresu analityki danych oraz łączności dyspozytorskiej. Sprawdzano różne rozwiązania w zakresie sieci 5G – głównie skupiano się na ich funkcjonalności, jakości, wydajność i na bezpieczeństwie informatycznym. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News