Ubezpieczenia komunikacyjne. Jak chronić swoje auto i własny portfel?

Ubezpieczenia komunikacyjne. Jak chronić swoje auto i własny portfel?

Ubezpieczenia komunikacyjne. Jak chronić swoje auto i własny portfel?

Podaj dalej

Raport PIU „Ubezpieczenia w liczbach 2021. Rynek ubezpieczeń w Polsce“ podaje, że składka ubezpieczeń komunikacyjnych w zeszłym roku wyniosła 24,6 mld zł brutto. Z drugiej strony całkowita wartość odszkodowań i świadczeń komunikacyjnych sięgnęła zaś 15,3 mld zł. Każdy kierowca szacuje potencjalne straty oraz szuka najlepszych rozwiązań chroniących jego auto przed awariami. Jedną z takich możliwości jest pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych.

Ubezpieczenia i pakiety 

Zazwyczaj, póki nie doświadczy się pierwszej kolizji, człowiek nie przejmuje się potencjalnym zagrożeniem. Niestety dane z  wykazów ubezpieczeń OC PPM w Polsce w 2021 roku pokazują, że 4 proc. pojazdów doznało uszkodzeń. Średni koszt naprawy jednego zniszczenia wyniósł niemal 8 500 zł, a mechanicy pozbyli się aż miliona takich usterek. Wśród kierowców z ubezpieczeniem AC, 9 proc. z nich doświadczyło szkód, z których średni koszt jednej sięgał  7 257 zł.

Niektórzy kierowcy nie zdają sobie sprawy, że oprócz obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego takiego jak OC, istnieje również pełna ochrona od nieszczęśliwych wypadków. Dla przykładu posiadacze aut z Grupy Volkswagen mogą wykupić dla siebie pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych. Co ciekawe, dla właścicieli pojazdów zakupionych u pośrednika także istnieje dobre rozwiązanie. Volkswagen Financial Services współpracuje w takich sytuacjach z Ergo Hestia, HDI Ubezpieczenia, Allianz Polska oraz WARTA. Niestety w tym wszystkim znajduje się pewien mankament, otóż z takiego rozwiązania mogą skorzystać użytkownicy maksymalnie ośmioletnich pojazdów. 

Warto wspomnieć o tym, że wielu klientów posiadających młode (niekoniecznie nowe) samochody wykupują cały pakiet komunikacyjny. Przede wszystkim dla kierowców liczy się komfort oraz pewność, że w przypadku kradzieży nie zostaną poniesione bezpowrotne straty. 

Jak dokładnie sprawdza się pakiet ubezpieczeń od Volkswagena? 

Volkswagen Financial Services ma w swojej ofercie pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, a w nim OC, AC, NNW oraz Assistance. Ubezpieczenie AC pokrywa koszty napraw usterek poniesionych w kolizji lub wypadku drogowym. Obejmuje też szkody spowodowane przez osoby trzecie albo niekorzystne warunki pogodowe. Zaskakujące może być to, że przydaje się również w razie kradzieży samochodu, bądź jego pożaru. 

Podczas gdy wypadek spowoduje trwały uszczerbek na zdrowiu albo nawet doprowadzi do śmierci, wtedy najbardziej użyteczne jest ubezpieczenie NNW. W tak nieciekawej sytuacji jest w stanie objąć ochroną ubezpieczeniową zdarzenia z udziałem kierowcy lub pasażerów, którzy ulegli wypadkowi. Warto także wspomnieć o ostatnim ubezpieczeniu, czyli Assistance. Zapewnia ono usługi serwisowe, takie jak holowanie z miejsca awarii pojazdu oraz załatwienie kierowcy samochodu zastępczego do czasu naprawy. 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News