Taiichi Ohno, inżynier Toyoty, w Automobile Hall of Fame

Taiichi Ohno, inżynier Toyoty, w Automobile Hall of Fame

Taiichi Ohno, inżynier Toyoty, w Automobile Hall of Fame

Podaj dalej

Podczas uroczystej gali w Detroit Taiichi Ohno, twórca Toyota Production System, został włączony do prestiżowej Automotive Hall of Fame. Jego rewolucyjne pomysły wykraczają znacząco poza sektor motoryzacyjni.

Taiichi Ohno doceniony za zrewolucjonizowanie światowej motoryzacji

Automotive Hall of Fame jest instytucją wyróżniającą najważniejsze i najwybitniejsze osobistości w branży motoryzacyjnej. Dokonania tych osób najczęściej zmieniały bieg historii, wpływały na kształtowanie się sektora, czy też usług związanych z mobilnością. włączenie do Automobile Hall of Fame jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie motoryzacji.

Tego zaszczytu w 2022 roku dostąpił Taiichi Ohno, japoński inżynier i wieloletni menedżer Toyoty. Stworzył on Toyota Production System, czyli zbiór narzędzi oraz technik do zarządzania procesami, przyczyniającym się do coraz to efektywniejszej produkcji. Działania Ohno nie ograniczyły się tylko do japońskiej motoryzacji, bo zrewolucjonizował cały globalny sektor.

Inżynier swoje rewolucyjne pomysły opisał w trzech książkach. Pierwszą z nich była wydana w 1978 roku „Toyota Production System”, a następnie „Workplace Management” z 1984 roku. Dwa lata przed jego śmiercią w 1990 roku wyszła „Just-in-time for Today and Tomorrow”. 

„To dla mnie wielki zaszczyt, że Taiichi Ohno został doceniony i wyróżniony. Był pionierem w sektorze motoryzacji i jedną z najważniejszych postaci w historii Toyoty. Proponowane przez niego rozwiązania z dziedziny zarządzania produkcją nie tylko były innowacyjne, ale też skuteczne. Produktywność naszej firmy wzrosła o 400% w ciągu 10 lat. Do dziś z jego rozwiązań korzystają firmy z wielu gałęzi biznesu” – mówił Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation.

Ohno związany był z marką Toyoty od 1932 roku i swoją karierę zaczął od przedsiębiorstwa produkującego maszyny włókiennicze. W 1943 roku przeszedł do firmy zajmującej się produkcją samochodów. Przez wiele lat Ohno współpracował z dziadkiem Akio Toyody,  Kiichiro Toyodą.

„Stworzony przez Ohno TPS zmienił nie tylko podejście do procesów produkcyjnych w motoryzacji, ale wpłynął na cały otaczający nas świat. Z jego zasad korzystają m.in. banki żywności, szpitale, fundacje” – dodał Chris Nielsen, wiceprezes Toyota Motor North America.

Inni nowi członkowie Automobile Hall of Fame

suv-toyota-hyryder

W 2022 roku do Automobile Hall of Fame zostali włączeni również inni geniusze motoryzacji. Zaszczytu dostąpili Lu Guanqiu, Ferrucio Lamborghini, Lyn St. James oraz Alma i Victor Green.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News