System reflektorów od Forda ma pomagać kierowcom w utrzymaniu wzroku na drodze

System reflektorów od Forda ma pomagać kierowcom w utrzymaniu wzroku na drodze

System reflektorów od Forda ma pomagać kierowcom w utrzymaniu wzroku na drodze

Podaj dalej

Obecnie inżynierowie Forda testują zupełnie nowy rodzaj reflektorów, który jest w stanie przykuć wzrok kierowcy do drogi. System reflektorów ma na celu umilić kierowcom czas podczas jazdy oraz zmniejszyć ryzyko wypadku.

System reflektorów ma na celu zmniejszenia ryzyka wypadków. Na jakiej zasadzie ma on działać? 

System ten jest w stanie wyświetlać bezpośrednio na drodze wskazówki nawigacyjne. Zainteresowani? Mowa tu o pokazywaniu ograniczenia prędkości, czy także informacji o pogodzie. Dzięki temu prowadzący pojazd widzi wszystkie niezbędne informacje w polu widzenia, bez konieczności zmiany kierunku patrzenia.

Jak dobrze wiemy nocne jazdy często niosą ze sobą zwiększone ryzyko wypadku. W Wielkiej Brytanii aż 40 proc. kolizji przytrafia się kierowcom dopiero po zmroku. Co więcej, dzieje się tak pomimo tego, że o tak późnej porze jeździ znacznie mniej pojazdów. Niestety ryzyko zwiększa się zawsze w sytuacji, gdy kierowca, chociaż na moment odrywa wzrok od drogi. 

Projekcja informacji na drodze za sprawą reflektorów o wysokiej rozdzielczości mogłaby przynieść korzyści także innym użytkownikom dróg. System może np. wyświetlać na drodze przejście dla pieszych, widoczne zarówno dla kierowców jak i pieszych. Ma to ogromne znaczenie w sytuacjach, gdy istniejące już oznaczenia drogowe są niewyraźne lub wyblakłe.

Z pewnością przydatną projekcją mogłaby okazać się wyświetlona na drodze szerokość pojazdu. Taka funkcja pomogłaby kierowcy ocenić, czy pojazd zmieści się np. w wąskim wjeździe, czy też na miejscu parkingowym. Ford takim działaniem udowadnia wszystkim swoje zaangażowanie w rozwój technologii, które mają na celu przysłużyć się ludziom, ułatwiając im życie.

Ford w pogoni za pełnym komfortem podczas jazdy 

,,To, co zaczęło się jako zabawa z projekcją obrazu na ścianę, może podnieść poziom funkcjonalności systemów oświetlenia. Moglibyśmy obecnie uzyskać o wiele więcej, niż tylko oświetlenie drogi przed samochodem i obniżenie stresu związanego z prowadzeniem pojazdu w nocy. Kierowca mógłby korzystać z istotnych informacji bez konieczności odrywania wzroku od drogi” – powiedział Lars Junker, Wyposażenie i oprogramowanie, Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, Ford of Europe.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News