PKN Orlen wspiera Baltic Power. To pierwszy projekt z ukończonym badaniem geotechnicznym

PKN Orlen wspiera Baltic Power. To pierwszy projekt z ukończonym badaniem geotechnicznym

PKN Orlen wspiera Baltic Power. To pierwszy projekt z ukończonym badaniem geotechnicznym

Podaj dalej

W ciągu 9 miesięcy na obszarze farmy wiatrowej oraz trasie wyprowadzenia mocy na ląd aż 13 specjalistycznych jednostek prowadziło badania dna morskiego. Wyniki, które udało się uzyskać pozwalają na finalizację projektu fundamentów dla ok. 70 turbin wiatrowych, stacji elektroenergetycznych oraz ich połączenia kablowego z infrastrukturą przesyłową na lądzie.

Przyszłość energetyczna w zasięgu Polski

Na wstępie warto podkreślić to, że spółka Baltic Power jako pierwsza spośród deweloperów na polskiej części Bałtyku zakończyła badania geotechniczne. Podczas realizowania prac zespół liczący sobie kilkuset badaczy, techników oraz operatorów wykonał tysiące pomiarów i sondowań. Żeby tego było mało, statki biorące udział w kampanii pracowały ponad 20 tysięcy godzin! Dzięki temu udało się wykonać kilka tysięcy metrów specjalistycznych wierceń w miejscach planowanych posadowień elementów infrastruktury farm. Zależnie od miejsca prowadzonych badań głębokość odwiertu sięgała nawet kilkudziesięciu metrów. 

,,Zaangażowanie w rozwój zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii, w tym morskich farm wiatrowych, to strategiczny kierunek, który wspiera proces transformacji energetycznej Grupy ORLEN i polskiej gospodarki. W ramach projektu Baltic Power, jako pierwsi w Polsce sfinalizowaliśmy badania kluczowe dla realizacji takiej inwestycji. Potwierdzamy tym samym, że Baltic Power to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijanych projektów w polskiej części Bałtyku. Wraz z zakończeniem budowy farmy w roku 2026 wzmocnimy bezpieczeństwo energetyczne Polski dostarczając gospodarce do 1,2 GW czystej energii z morza” – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Zebrane dane umożliwią opracowanie obecnie finalnego projektu farmy w tym umiejscowienie turbin wiatrowych, stacji energetycznych oraz kabli. Od grudnia zeszłego roku spółka Baltic Power zleciła firmie JBO projekt fundamentów turbin wiatrowych. Co ciekawe, to jeden z najbardziej oprawionych w boju dostawców na rynku w zakresie projektowania konstrukcji dla morskich farm wiatrowych. Dzięki badaniom geotechnicznym i dotychczasowym pracom, firma przygotowuje finalny projekt tego przedsięwzięcia, w tym również wybór technologii dla posadowienia elementów farmy. Dodatkowo prowadzony jest także proces przetargowy na dostawcę fundamentów, który ma zakończyć się jeszcze w tym roku.

,,Intensywność prac oraz transfer wiedzy, jaki następuje w projekcie Baltic Power między PKN ORLEN, a Northland Power pozwala nam zachować wysoką dynamikę przygotowań inwestycji. Finalizacja badań geotechnicznych to kamień milowy projektu rozpoczynający w praktyce proces starań o niezbędne pozwolenia na budowę” – podkreśla Jarosław Broda, Członek Zarządu Baltic Power.

Wspólna inwestycja Orlenu z Northland Power

Baltic Power to inwestycja tworzona wspólnie przez Grupę Orlen oraz Northland Power. Dzięki skutecznym transferom wiedzy oraz intensywnym pracom obu firm inwestycja ta jest obecnie jednym z najdynamiczniej rozwijanych projektów w Bałtyku. Budowa farmy wiatrowej o mocy do 1,2 GW planowana jest na lata 2024 do 2026. Do tego czasu na morzu zostanie wybudowanych około 70 turbin o minimalnej mocy 14 MW, które bazowo mają zasilić czystą energią nawet milion gospodarstw domowych. 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News