Piękna historia Volvo i samolotów sięgająca 1930 roku

Piękna historia Volvo i samolotów sięgająca 1930 roku

Piękna historia Volvo i samolotów sięgająca 1930 roku

Podaj dalej

Wiedzieliście, że Volvo miało swój rozdział w branży lotniczej? Hybryda marki niejednokrotnie była prezentowana na lotnisku wraz z kilkoma lotniczymi pięknościami. Dziś zobaczymy także Volvo V60 oraz parę ciekawych samolotów.

Co Volvo miało wspólnego z samolotami? 

W 1930 roku powstała firma Nohab Flygmotorfabriker AB, która produkowała silniki do samolotów. Kiedy po siedmiu latach przejęło ją SAAB, Volvo wykupiło większość udziałów w tej firmie. Lotniczy oddział marki wielokrotnie zmieniał nazwę, aż po Volvo Aero na początku lat 90-tych. W 2012 roku przejęła go firma GKN Aerospace, która co ciekawe ma swoje początki w Nohab Flygmotorfabriker AB. Silniki odrzutowe stworzone przez markę cały czas można podziwiać w muzeum fabrycznym Volvo w Goeteborgu.

Volvo V60 rywalizujący na pasie startowym 

Volvo V60 T8 Recharge zostało sfotografowane razem z różnymi statkami powietrznymi – autorem tych fotografii był Krzysztof Niewiadomski. Pojazd Volvo został wyposażony w nieziemski układ napędowy o mocy 455 KM. Potrafił on rozpędzić się od 0 do 100 km/h w niecałe 5 sekund. W ramach ciekawostki warto wspomnieć o tym, że Volvo V60 T8 znajdujące się na pasie startowym byłoby w stanie dotrzymać kroku każdemu z tych samolotów.  

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News