Kontrola drogowa - w jaki sposób powinniśmy się zachować?

Znajomość przepisów jest konieczna w celu uniknięcia nieprzyjemności ze strony mundurowych. W trakcie kontroli drogowej powinniśmy wykazać się spokojem, wykonując przy tym polecenia funkcjonariuszy. Niestety wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, jak powinni zachować się w takiej sytuacji. Niewiedza w połączeniu ze stresem robi swoje nierzadko doprowadzając do błędów, które w konsekwencji mogą nieść za sobą niemiłe skutki. W dzisiejszym artykule dowiecie się, w jaki sposób należy zachować się za kierownicą, gdy policjanci sygnalizują nam, abyśmy się zatrzymali. Już teraz możemy wam zdradzić, że w gruncie rzeczy nie ma się czym przejmować.

Kontrola drogowa – w jaki sposób powinniśmy się zachować?
Podaj dalej

Kontrola drogowa – o tym warto wiedzieć

mandat policja kontrola drogowa
gov.pl

Przepisy nie pozostawiają złudzeń, że po tym jak policja zasygnalizuje z dostatecznej odległości chęć zatrzymania – kierowca bezwzględnie musi to zrobić. Oczywiście w świetle prawa istnieje coś takiego, jak odwołanie się, które mogłoby, chociażby wynikać z wątpliwości poprawnego zainicjowania. Przeważnie jest to jednak rzadki przypadek, na który raczej kierowcy nie decydują się odwołać w sądzie.

 W czasie przeprowadzenia kontroli nie tylko my jako kierujący mamy pewne obowiązki do spełnienia. Na samym początku zastanówmy się więc, co konkretnie musi zrobić funkcjonariusz po zatrzymaniu naszego pojazdu. 

Jak pewnie możecie się domyślić chodzi tu konkretnie o wylegitymowanie się. Jednym z obowiązków policjantów jest podanie swojego stopnia, imienia oraz nazwiska wraz z przyczyną zatrzymania. Jeżeli mamy do czynienia z funkcjonariuszem nieumundurowanym dodatkowo musi on wylegitymować się poprzez okazanie oznaki. W przypadku służb z mundurem raczej tego nie doświadczymy, o ile kierowca o to nie zapyta. 

Skoro już mniej więcej wiemy czego oczekiwać od służb policyjnych, to zastanówmy się, jak my powinniśmy zareagować. Znajomość prawa może pomóc nam uniknąć wielu nieporozumień, zwłaszcza że w sposób klarowny wyjaśniają czynności. Gdy zobaczymy sygnał ze strony mundurowych powinniśmy zatrzymać pojazd. Kolejnym etapem jest utrzymanie rąk na kierownicy i stosowanie się do instrukcji funkcjonariusza. Może on poprosić nas np. o wyłączenia silnika, włączenia świateł awaryjnych, czy także umożliwienie identyfikacji samochodu. Ważne jest, abyście pamiętali o tym, żeby nie wykonywać żadnych działań pochopnie, na własną rękę. Takie zachowanie może nie skończyć się dla na dobrze. 

Jednym z częstszych pytań kierowców jest to, czy policja może wydać nam polecenie opuszczenia pojazdu. Po usłyszeniu takiego polecenia powinniśmy je niezwłocznie wykonać, gdyż cała procedura odbywa się zgodnie z prawem. Dodatkowo w trakcie kontroli możemy również zostać zaproszeni do radiowozu w celu przeprowadzenia badania alkomatem lub po to, aby zapłacić za pomocą karty otrzymany w czasie kontroli mandat. 

Zachowuj spokój 

Pod wpływem silnych emocji, w tym stresu bardzo wielu kierowców już na samym starcie zakłada najgorsze. W końcu, jeśli policjant sygnalizuje nam konieczność zatrzymania się do kontroli, to oznacza to, że coś przeskrobaliśmy. W rzeczywistości prawda jest znacznie łatwiejsza do przetrawienia. Musicie wiedzieć, że kontrole drogowe odbywają się rutynowo na terenie całego kraju. Czasem dodatkowo organizowane są większe akcje w celu złapania piratów drogowych. W każdym razie samo zatrzymanie wcale nie oznacza, że otrzymamy mandat lub iż popełniliśmy jakieś wykroczenie. Równie dobrze możemy brać udział w rutynowych działaniach. 

W ramach dobrej rady warto przypomnieć o tym, iż po otrzymaniu kary możemy nie zgodzić się na przyjęcie mandatu. Wtedy sprawa trafia do sądu, gdzie zostanie podjęty ostateczny werdykt w naszej sprawie. W takich okolicznościach posiadanie kamerki samochodowej powinno rozwiać wszelkie wątpliwości. 

 

Przeczytaj również