Gaśnica to obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu. Czasem samo jej posiadanie nie wystarczy

Obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu, na które podczas kontroli zwrócą uwagę mundurowi. Choć dla wielu gaśnica może nie mieć wielkiego znaczenia, to w rzeczywistości przydaje się w sytuacjach kryzysowych, w których pojawia się ogień. To zdecydowanie jeden z przedmiotów zwiększających bezpieczeństwo. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, jak bardzo jest on przydatny i co właściwie grozi za jego nieposiadanie. Dodatkowo dowiecie się, że czasem nawet sama jej obecność w pojeździe może być niewystarczająca. Okazuje się bowiem, iż powinniśmy wiedzieć, w jakim miejscu się ona znajduje. Zwłoka w trakcie przeprowadzanej kontroli może okazać się dla nas problematyczna. Zainteresowani? 

gasnica samochod bagaznik
Podaj dalej

Gaśnica to obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu

gasnica w samochodzie
fot. freepik

Wszyscy kierowcy, którzy wsiadają za kółko zobowiązani są do przestrzegania prawa. Polskie przepisy jasno wskazują obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu. W dzisiejszym tekście swoją uwagę skupimy na gaśnicy – przedmiocie niezwykle istotnym, który w kryzysie może uratować życie, zapobiegając tragedii. Poza tym musimy mieć także trójkąt ostrzegawczy, bo w przeciwnym razie w czasie kontroli policji możemy mieć niemałe kłopoty. 

Zapewne wielu z was nie miało okazji korzystać z gaśnicy w aucie i bardzo prawdopodobne, że nigdy nie będziecie musieli. Zresztą tego wam wszystkim życzymy. W każdym razie warto o niej pamiętać i mieć na uwadzę kilka rzeczy, aby nagle w jakimś momencie nie pojawiło się jedno wielkie zdziwienie. Gaśnica znajdująca się w aucie musi zawierać środek gaśniczy o wadze minimum 1 kg i być typu ABC – każda poszczególna litera odnosi się do rodzaju środków gaśniczych. Kolejnym ważnym aspektem jest homologacja, która potwierdzona jest za pomocą naklejki znajdującej się na obudowie przedmiotu. 

Wcześniej wspomnieliśmy o potencjalnych problemach wynikających ze strony funkcjonariuszy. W żadnym wypadku nie jest to niedomówienie, gdyż policjanci mają możliwość sprawdzenia stanu naszej gaśnicy lub tego, czy w ogóle się ona w pojeździe znajduje. Negatywny finał takiego spotkania może zostać zwieńczony mandatem oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Poza tym brak gaśnicy rodzi także problem podczas badania technicznego. Jej brak jest solidnym argumentem do tego, aby nie przedłużać ważności przeglądu w SKP. 

Gaśnica – o czym muszą pamiętać kierowcy?

gasnica gaszenie pozaru
fot. freepik

Musimy pamiętać o tym, że gaśnicę należy trzymać w łatwo dostępnym miejscu, które pozwoli na szybką reakcję w razie pożaru. W związku z tym często gaśnicę umieszcza się pod fotelem kierowcy, pasażera lub w schowku po stronie pasażera. Błyskawiczne rozpoczęcie gaszenia jest bardzo istotne w przypadku pożaru samochodu, ponieważ te potrafią się rozprzestrzenić nawet w kilka sekund. Nie daje to praktycznie żadnego czasu na poszukiwanie gaśnicy. Właśnie dlatego niepodanie dokładnej lokalizacji gaśnicy lub zbyt wolne w czasie kontroli naraża nas na mandat od policjantów.

Niektórym kierowcom gaśnica z przodu pojazdu może zwyczajnie przeszkadzać i decydują się na schowanie jej do bagażnika Zdarza się nawet, że umieszczają ją w schowku pod podłogą lub w sekcji bocznej. Choć dzięki temu mamy więcej miejsca w kabinie, takie położenie gaśnicy jest niezgodne z przepisami. W końcu ważna jest tutaj łatwość dostępu, a bagażnik z walizami lub torbami zakupów nie ułatwi dosięgnięcia gaśnicy przed płomieniami.

Trójkąt ostrzegawczy – kiedy z niego korzystać?

wyposażenie obowiązkowe policja mandat pytanie trójkąt gaśnica
fot. freepik

Do krótkiej listy obowiązkowego wyposażenia w pojazdach rejestrowanych w Polsce zalicza się także trójkąt ostrzegawczy. Korzystamy z niego, gdy nasz pojazd został unieruchomiony i musimy umieścić ostrzeżenie na drodze dla innych kierowców. Niestety nie dla wszystkich przepisy dotyczące tego, gdzie powinniśmy umieścić trójkąt ostrzegawczy na terenie zabudowanym, są wystarczająco jasne.

Zdecydowana większość z nas zdaje sobie jednak sprawę z potrzeby oznaczania postoju w niedozwolonym miejscu. Jak możemy to zasygnalizować? Otóż najlepiej jest skorzystać ze świateł awaryjnych, ewentualnie świateł pozycyjnych, a dopiero gdy one nie działają powinniśmy wyciągnąć trójkąt ostrzegawczy. Należy go umieścić za pojazdem lub na dachu pojazdu maksymalnie na wysokości 1 metra.

 

Przeczytaj również