Ford Kuga - samochód, który przystosowuje się do kierowców. O co w tym chodzi?

W dzisiejszym artykule porozmawiamy sobie o luksusowym SUV-ie, a konkretnie o Fordzie Kuga. Wspomniany pojazd umożliwia zmianę trybu jazdy za pomocą specjalnego przycisku umieszczonego na konsoli pomiędzy przednimi fotelami. Ford Kuga to nie tylko wyznacznik komfortu, ale również możliwość zamiany swojego samochodu w zadziornego przyjaciela kierowcy o sportowym usposobieniu. Istnieje pięć trybów do wyboru, które potrafią nadać modelowi charakteru i możliwości, jakich w danym momencie potrzebuje prowadzący auto. Jak to w ogóle działa? Co dokładnie ma do zaoferowania atrakcyjny egzemplarz od Forda?

Ford Kuga – samochód, który przystosowuje się do kierowców. O co w tym chodzi?
Podaj dalej

Ford Kuga – samochód, który przystosowuje się do kierowców

Ford Kuga zapewnia kierowcom możliwość zmiany charakteru samochodu. Wszystko za sprawą układu sterowania trybami jazdy. W zależności od aktualnie wybranego, optymalizuje on nie tylko reakcje na ruch kierownicą, ale także zespołu napędowego. Brzmi niezwykle interesująco, prawda? 

Wybór trybu jazdy wpływa na modyfikację działania elektrycznego układu wspomagania, dostosowując jego opór i czułość. Wpływa również na charakterystykę pracy elektronicznego układu stabilizacji toru jazdy oraz kontroli przyczepności podczas przyspieszania. Optymalizacji ulega praca skrzyni biegów (dostosowana do wybranego trybu jazdy) oraz układ napędowy na cztery koła – Intelligent All-Wheel Drive. 

W trybie “Sport” Ford wprowadza szereg zmian, które znacznie podkreślają sportowy charakter pojazdu. Dla przykładu: układ napędowy reaguje natychmiastowo na naciśnięcie pedału przyspieszenia. Układ kierowniczy staje się bardziej bezpośredni, co z kolei poprawia precyzję prowadzenia auta. Bezstopniowa skrzynia biegów dostosowuje charakterystykę pracy i zmienia punkty symulacji zmiany biegu, zwiększając dynamikę. Dodatkowo, w trybie “Sport” dezaktywowany jest układ Auto-Start-Stop. Oznacza to, że silnik automatycznie zostaje wyłączony podczas postoju w celu oszczędności paliwa. Wszystko to czyni z tego modelu rodzinne auto o prawdziwie sportowym zacięciu. 

Ford Kuga to również doskonały wybór dla miłośników jazdy w terenie, zwłaszcza gdy aktywujemy tryb “Śnieg/piasek”. W tym trybie automatycznie wyłącza się system ESP, co znacznie ułatwia pokonywanie trudności terenowych. Ułatwia to wyjeżdżanie z kopnych pułapek i poprawia skuteczność prowadzenia pojazdu na sypkich nawierzchniach

W przypadku śliskich nawierzchni zaleca się korzystanie z trybu “Śliska nawierzchnia”. Ford Kuga w tym trybie sprawia, że wszystkie systemy są podporządkowane jak najbezpieczniejszemu i najbardziej efektywnemu wykorzystaniu przyczepności kół. 

Przełączając się na tryb “ECO”, wszelkie parametry pracy systemów dostosowują się w celu osiągnięcia jak najlepszej ekonomii jazdy i jak najniższego zużycia paliwa

Napęd Forda Kuga zadowoli każdego

Różnorodny charakter Forda Kuga nie objawia się jedynie poprzez zmienne tryby jazdy, ale również jako wybór rodzaju napędu pojazdu. Oznacza to, że chcąc cieszyć się bezemisyjną jazdą, możemy zdecydować się na Kugę z układem napędowym Plug-in Hybrid. Daje on możliwość przemieszczania się w trybie  w pełni elektrycznym „EV Teraz” na dystans 88 km. Pojazd w trybie elektrycznym może osiągnąć maksymalną prędkość 135 km/h. Co więcej, jazda w tym trybie wraz z regularnym ładowaniem baterii sprawi, że nasza Kuga będzie zużywać jedynie 1,4 l/100 km.

Jednak tryb „EV Teraz” nie jest jedyną opcją w doborze rodzaju pracy układu hybrydowego. Dostępny jest również tryb „EV Później”, który podczas jazdy na silniku spalinowym pozwala zachować energię elektryczną do późniejszego wykorzystania

Oczywiście to nie wszystkie zalety Forda Kuga, ponieważ w wersji Hybrid możemy go wyposażyć w innowacyjny napęd na cztery koła. Intelligent All-Wheel Drive wykorzystuje sygnały z czujników pojazdu, aby sterować napędem na cztery koła. Podczas jazdy, gdy napęd na wszystkie koła nie jest potrzebny, moment obrotowy jest przekazywany jedynie na przednią oś. Takie rozwiązanie znacznie podnosi ekonomię jazdy. Jeżeli jednak potrzebna będzie większa przyczepność, system natychmiast dołączy napęd tylnej osi. Intelligent All-Wheel Drive płynnie rozdziela moment obrotowy między obiema osiami w zależności od aktualnego stanu przyczepności każdego z kół. Dzięki temu Ford Kuga jako oszczędne auto świetnie się nadaje do dalekich podróży oraz do rodzinnych wypraw  w trudniejsze tereny.

Przeczytaj również